Najwięksi producenci elektroniki często dążą do tego, by wszelkie prace nad nowym produktem prowadzone były w siedzibie firmy. Nieco mniejsze przedsiębiorstwa nie zawsze mają do tego odpowiednie narzędzia, dlatego część zadań powierzają firmom zewnętrznym. Najczęściej decydują się na współpracę z firmami oferującymi produkcję płytek PCB na zamówienie.
Składanie zamówienia na płytki PCB
Produkcja płytek drukowanych może ruszyć dopiero wówczas, gdy przesłana przez klienta dokumentacja zostanie skontrolowana, a proces produkcji odpowiednio przygotowany. Nie trudno się domyśleć, że ogromne znaczenia ma tutaj jakość przesłanych plików, zarówno jeśli chodzi o ich zawartość, wielkość i format. Skąd wiadomo, jakie pliki należy przekazać? Producenci płytek PCB zamieszczają na stronach internetowych informacje na temat tego, jakich plików wymagają i jak należy je przygotować. Jeśli uda się zgromadzić całą dokumentację, należy ją przesłać za pomocą specjalnego formularza. Osoba, która przyjmie zamówienie, sprawdzi poszczególne pliki, a jeśli nie będzie miała żadnych zastrzeżeń, ruszy produkcja płytek PCB na zamówienie.
Produkcja z wykorzystaniem specjalistycznego parku technologicznego
Masową produkcją płytek drukowanych nie można zająć się bez odpowiedniego sprzętu, w tym m.in. wiertarek i frezarek numerycznych. Konieczne jest też posiadanie szeregu preparatów chemicznych i narzędzi ręcznych, a także magazynu z różnego typu laminatami.
Płytki PCB na zamówienie wykonywane są na laminacie wybranym przez klienta. Oczywiście przed przystąpieniem do prac nad obwodami, należy taki laminat odpowiednio przygotować, czyli przyciąć, wyrównać i wyczyścić. Płytka drukowana powinna być wolna od wad. Wszelkie wystrzępienia i nierówności należy usunąć, a krawędzie wyszlifować. Następnie laminat trafia do wiertarki numerycznej, czyli sterowanego komputerowo urządzenia, które odczytuje projekt i na tej podstawie wykonuje w płytce otwory montażowe, przelotowe i służące do pozycjonowania.
PCB na zamówienie – kolejne etapy produkcji
Proces produkcyjny płytek drukowanych wymaga częstych i wnikliwych kontroli. Ewentualne błędy należy wyłapać na możliwie najwcześniejszym etapie produkcji, tak by nie tracić czasu ani funduszy na pracę nad płytką, która i tak trafi do kosza.
Po wykonaniu otworów płytka jest ponownie szlifowana i wówczas należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia laminatu nie uległa uszkodzeniu, a otwory mają odpowiednią wielkość i znajdują się we właściwych miejscach. Następnie można przystąpić do procesu metalizowania, następnie nakładania warstwy światłoczułej oraz nagrzewania i osuszania laminatu. W dalszej kolejności na powierzchnie miedziane i metalizowane nakłada się powłokę z cyny, a potem, poprzez usuwanie powłok z miedzi i cyny, formułuje pady i ścieżki płytek PCB.
Tak przygotowane PCB na zamówienie poddawane jest ścisłej kontroli. Po usunięciu ewentualnych wad przychodzi kolej na nałożenie soldermaski oraz warstwy opisowej. Potem płyty dzielone są na mniejsze części, frezowane, pakowane próżniowo i wysyłane do klienta.