poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaTechnologieRodzaje skanerów 3D

Rodzaje skanerów 3D

Pozyskiwanie trójwymiarowych modeli dla obiektów istniejących w rzeczywistości, możliwe jest dzięki skanerom 3D. Urządzenia te pozwalają na szybkie i precyzyjne wymiarowanie najróżniejszych przedmiotów, budynków, ale i sylwetki człowieka. W zależności od rodzaju urządzenia, proces ten przebiega nieco inaczej. Na rynku dostępne są różne rodzaje skanerów 3D, w tym urządzenia do zastosowań profesjonalnych i małe urządzenia do użytku domowego.

Profesjonalne skanery 3D

Skanery 3D możemy podzielić ze względu na zastosowania. Jak wspomniano wyżej, zdecydowana większość urządzeń to profesjonalny sprzęt wykorzystywany w zakładach produkcyjnych, np. w fabrykach samochodów czy firmach zajmujących się wytwarzaniem elementów metalowych. Profesjonale skanery 3D znajdują również zastosowania w muzealnictwie i archeologii, w jubilerstwie, architekturze czy medycynie. Mogą pracować w naprawdę trudnych warunkach przemysłowych i atmosferycznych, zawsze dokonując szybkiego i precyzyjnego wymiarowania obiektów, w tym obiektów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami.

Mobilne urządzenia metrologiczne

Wykorzystanie skanerów 3D do rozmaitych zastosowań oznacza, że firma, która świadczy usługi skanowania 3D, musi te urządzenia przewozić w rozmaite miejsca. Nowoczesne skanery 3D są zatem urządzeniami mobilnymi, posiadającymi wzmocnioną obudowę i stosunkowo łatwymi w transporcie. Oczywiście ich rozmiary trudno nazwać kompaktowymi. Takie określenie pasuje raczej do skanerów 3D do użytku domowego, czyli takich, które współpracują ze smartfonem i specjalistyczną aplikacją na telefon.

Rodzaje skanerów 3D – technologia dotykowa i bezdotykowa

Omawiając rodzaje skanerów 3D, nie sposób pominąć wykorzystywanej w nich technologii, która, w zależności od modelu, pozwala na wymiarowanie inwazyjne (dotykowe) będzie nieinwazyjne (bezdotykowe). Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i mniejsze lub większe wady.

Skanowanie bezdotykowe

Zaletą skanowania bezdotykowego jest wygoda użytkowania skanera, ponieważ w trakcie skanowania urządzenie stoi w miejscu, a obsługująca je osoba nie musi prowadzić głowicy po powierzchni obiektu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, iż skanowany obiekt nie zostaje narażony na uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku delikatnych, drogocennych przedmiotów, takich jak eksponaty muzealne. W przypadku digitalizacji zbiorów muzealnych zaleca się wykorzystywanie profesjonalnych skanerów bezdotykowych.

Skanowanie dotykowe

Jeśli chodzi o skanery dotykowe/stykowe, w sprzęcie współrzędnościowym lub na ramieniu pomiarowym umieszczona jest specjalna sonda, która dotyka powierzchni obiektu i szczegółowo analizuje jego kształt. Taki pomiar uznaje się za wyjątkowo precyzyjny, jednak pozyskanie szczegółowych informacji o obiekcie jest czasochłonne, a niekiedy grozi uszkodzeniem powierzchni skanowanego obiektu. Dobór skanera powinien być zatem uzależniony od tego, do jakich zastosowań planujemy go wykorzystywać.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments