Pozyskiwanie trójwymiarowych modeli dla obiektów istniejących w rzeczywistości, możliwe jest dzięki skanerom 3D. Urządzenia te pozwalają na szybkie i precyzyjne wymiarowanie najróżniejszych przedmiotów, budynków, ale i sylwetki człowieka. W zależności od rodzaju urządzenia, proces ten przebiega nieco inaczej. Na rynku dostępne są różne rodzaje skanerów 3D, w tym urządzenia do zastosowań profesjonalnych i małe urządzenia do użytku domowego.
Profesjonalne skanery 3D
Skanery 3D możemy podzielić ze względu na zastosowania. Jak wspomniano wyżej, zdecydowana większość urządzeń to profesjonalny sprzęt wykorzystywany w zakładach produkcyjnych, np. w fabrykach samochodów czy firmach zajmujących się wytwarzaniem elementów metalowych. Profesjonale skanery 3D znajdują również zastosowania w muzealnictwie i archeologii, w jubilerstwie, architekturze czy medycynie. Mogą pracować w naprawdę trudnych warunkach przemysłowych i atmosferycznych, zawsze dokonując szybkiego i precyzyjnego wymiarowania obiektów, w tym obiektów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami.
Mobilne urządzenia metrologiczne
Wykorzystanie skanerów 3D do rozmaitych zastosowań oznacza, że firma, która świadczy usługi skanowania 3D, musi te urządzenia przewozić w rozmaite miejsca. Nowoczesne skanery 3D są zatem urządzeniami mobilnymi, posiadającymi wzmocnioną obudowę i stosunkowo łatwymi w transporcie. Oczywiście ich rozmiary trudno nazwać kompaktowymi. Takie określenie pasuje raczej do skanerów 3D do użytku domowego, czyli takich, które współpracują ze smartfonem i specjalistyczną aplikacją na telefon.
Rodzaje skanerów 3D – technologia dotykowa i bezdotykowa
Omawiając rodzaje skanerów 3D, nie sposób pominąć wykorzystywanej w nich technologii, która, w zależności od modelu, pozwala na wymiarowanie inwazyjne (dotykowe) będzie nieinwazyjne (bezdotykowe). Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i mniejsze lub większe wady.
Skanowanie bezdotykowe
Zaletą skanowania bezdotykowego jest wygoda użytkowania skanera, ponieważ w trakcie skanowania urządzenie stoi w miejscu, a obsługująca je osoba nie musi prowadzić głowicy po powierzchni obiektu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, iż skanowany obiekt nie zostaje narażony na uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku delikatnych, drogocennych przedmiotów, takich jak eksponaty muzealne. W przypadku digitalizacji zbiorów muzealnych zaleca się wykorzystywanie profesjonalnych skanerów bezdotykowych.
Skanowanie dotykowe
Jeśli chodzi o skanery dotykowe/stykowe, w sprzęcie współrzędnościowym lub na ramieniu pomiarowym umieszczona jest specjalna sonda, która dotyka powierzchni obiektu i szczegółowo analizuje jego kształt. Taki pomiar uznaje się za wyjątkowo precyzyjny, jednak pozyskanie szczegółowych informacji o obiekcie jest czasochłonne, a niekiedy grozi uszkodzeniem powierzchni skanowanego obiektu. Dobór skanera powinien być zatem uzależniony od tego, do jakich zastosowań planujemy go wykorzystywać.