poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaCiekawostkiŁawki z jakiego materiału wytrzymają najdłużej jako ławki miejskie?

Ławki z jakiego materiału wytrzymają najdłużej jako ławki miejskie?

W wielu polskich miastach trudno szukać porządku urbanizacyjnego, ale trzeba przyznać, że władze miejskie dokładają starań, by mimo wszystko przestrzeń publiczna prezentowała się schludnie i była w jakiś sposób użyteczna. Mieszkańcy i turyści mają czuć się na ulicach miast komfortowo i bezpiecznie. W osiągnięciu takiego efektu pomagają elementy nazywane zbiorczo małą architekturą miejską. Jednym z ważniejszych elementów tej architektury są ławki miejskie.

Na czym polega porządkowanie przestrzeni miejskiej?

Porządkowanie przestrzeni miejskiej to pojęcie bardzo szerokie. Z jednej strony chodzi o to, by zapanować nad ruchem pieszych, rowerzystów i kierowców, i wszystkim umożliwić możliwe komfortowe korzystanie z otaczającej przestrzeni. Z drugiej o to, by utrzymać na ulicach czystość. Wszelkie słupki, barierki, tablice informacyjne, wiaty przystankowe, ławki, donice, a nawet kosze na śmieci muszą być ustawione w taki sposób, by nie przeszkadzały, nie utrudniały poruszania się po chodnikach, a jasno informowały, gdzie znajduje się strefa rekreacji i wypoczynku, a gdzie miejsca dla samochodów itd.

Porządkowanie przestrzeni miejskiej to również dbanie o czystość na ulicach, skwerach, w alejkach. Władze miejskie powinny zadbać o rozmieszczenie w strategicznych miejscach koszy na śmieci oraz koszy na psie odchody i pamiętać o ich regularnym opróżnianiu. Duże znaczenie w porządkowaniu przestrzeni miejskiej odgrywa również roślinność. Regularne strzyżenie trawników i usuwanie chwastów porastających chodniki to jeszcze nie wszystko. Warto zadbać również o drzewa i zastosować specjalne osłony, warto również ustawić dobrej jakości donice miejskie. Ławki miejskie ustawione w pobliżu zieleni na pewno będą częściej użytkowane, aniżeli ławki znajdujące się na pustym placu.

Jakie ławki miejskie wybrać? Materiały o wysokiej wytrzymałości

Skoro wiemy już, w jakich miejscach warto ustawić ławki, wróćmy do tematu, z czego powinny być wykonane. Materiał na ławki publiczne na pewno powinien być trwały, dlatego najlepszym wyborem do przestrzeni miejskiej będą ławki metalowe, ławki stalowe. W niektórych miejscach dobrze sprawdzą się też ławki betonowe, a nawet leżaki miejskie, ale ich popularność jest zdecydowanie mniejsza, aniżeli ławek wykonanych z metalu.

Oczywiście metalowe ławki miejskie są wyposażone w elementy wykonane z drewna. Metalowa jest konstrukcja, natomiast siedzisko i oparcie zazwyczaj wykonuje się z drewna. Korzystanie z metalowego siedziska nie byłoby zbyt komfortowe, a zimą wręcz niebezpieczne. Dlatego miejskie ławki ze stali są pomyślane w taki sposób, by były zarówno trwałe, estetyczne, jak i wygodne w użyciu.

Ławki publiczne ocynkowane doskonale znoszą trudne warunki atmosferyczne i są odporne na działanie korozji. Dobrze znoszą również wszelkie akty wandalizmu. Jeśli ktoś mimo wszystko postanowi zniszczyć taką ławkę, może uszkodzić jednie elementy z drewna, natomiast metalowa konstrukcja pozostanie nienaruszona. Tym samym władze miejskie, zamiast kupować nową ławkę, wymienią zniszczoną deskę na nową. Ławki stalowe to zatem inwestycja na lata.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments