wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaCiekawostkiRodzaje zaproszeń ślubnych

Rodzaje zaproszeń ślubnych

Mogłoby się wydawać, że zakup zaproszeń ślubnych to najmniej problematyczny element przygotowań do ślubu i wesela, tymczasem wybór odpowiedniego wzoru i przygotowanie stosowanego tekstu wcale nie jest dla narzeczonych zadaniem łatwym. Wszystko odbywa się znacznie sprawniej, jeśli mogą liczyć na pomoc profesjonalnej drukarni, która pokaże i omówi rozmaite rodzaje zaproszeń ślubnych, przygotuje projekt od podstaw i zajmie się jego realizacją.

Zaproszenia ślubne zgodne z ideą minimalizmu

Zanim przejdziemy do omówienia różnych rodzajów zaproszeń ślubnych, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co aktualnie uznaje się za najbardziej atrakcyjne i w dobrym guście. Okazuje się, że niezależnie od rodzaju zaproszenia, większość z nich zdobią niewielkie rysunki, niekoniecznie nawiązujące do motywów związanych z kwestią wiary. Dawniej w księgarniach i sklepach papierniczych mogliśmy kupić białe, błyszczące i pełne złoceń zaproszenia, na których widniały gołębie, złączone dłonie w towarzystwie stuły i wiele innych motywów charakterystycznych dla przysięgi ślubnej składanej w kościele. Dziś zdecydowanie odchodzi się od takich rozwiązań. Zaproszenia coraz częściej drukuje się na matowych papierach, a złote zdobienia zastępuje stonowaną kolorystyką.

Rodzaje zaproszeń ślubnych

Klasyczne zaproszenie otwierane z boku lub do góry

Zaproszenia, które składa się na dwie części, zazwyczaj otwierane są z boku, niczym książka lub karta z życzeniami. Jest to klasyczna forma zaproszenia, znana i ceniona ze względu na swą prostotę i wygodę. Inną wersją tego samego rozwiązania jest zaproszenie otwierane od dołu. W obu wersjach treść zaproszenia, prośby o potwierdzenie przybycia czy życzenia dotyczące typu podarunków umieszczane są wewnątrz zaproszenia, natomiast na okładce zazwyczaj widnieją imiona i nazwiska młodej pary i napis „zaproszenie na ślub”. Oczywiście może zdarzyć się mniej typowy układ tekstu – wszystko zależy od indywidulanych upodobań młodej pary.

Niekiedy zdarza się, że tego typu zaproszenia zawierają tzw. wkładkę. Takie rozwiązanie stosuje się wówczas, gdy część gości decydujemy się zaprosić wyłącznie na ślub, a drugą część zarówno na uroczystość zaślubin, jak i wesele. Wszyscy otrzymują takie same zaproszenia, ale nie we wszystkich jest wkładka z informacją o lokalizacji przyjęcia weselnego.

Zaproszenia z otwieranym środkiem

Omawiając najpopularniejsze rodzaje zaproszeń ślubnych, nie sposób pominąć tych, które otwierają się jednocześnie z dwóch stron. Zaproszenie złożone jest na trzy części, przy czym boczne skrzydełka są o połowę mniejsze niż część środkowa. Przypomina to nieco okno wyposażone w okiennice.

Zaproszenia z otwieranym środkiem niejednokrotnie obwiązane są wstążką. Dotarcie do treści zaproszenia wymaga od gościa nieco więcej wysiłku niż w przypadku klasycznych zaproszeń otwieranych z boku.

Zaproszenia z pojedynczej karty

Rozwiązanie skromne, ale niezwykle praktyczne – w kopercie znajduje się jednokartkowe zaproszenie, którego tekst jest dla nas widoczny natychmiast po otwarciu koperty. Ten rodzaj zaproszenia sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy organizujemy skromną uroczystość i nie mamy do przekazania gościom nic ponad to, że zapraszamy ich na uroczystość, która odbędzie się w określonym miejscu i czasie. Jeśli jednak chcemy, by w kopercie znalazły się dodatkowe informacje, możemy pokusić się o zadrukowanie kolejnych pojedynczych kart i dodanie ich do koperty.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments