czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaUsługiRozliczenia kierowców w UK – pomoc biura księgowego

Rozliczenia kierowców w UK – pomoc biura księgowego

Wiele osób uważa, że praca kierowcy samochodu ciężarowego to zajęcie monotonne, wiążące się z nieustającą odpowiedzialnością i długimi okresami nieobecności w domu. Ze względu na specyfikę tego zajęcia, kierowcy osiągają jednak dość wysokie zarobki, w związku z czym nie brakuje osób chętnych do przewożenia różnorakich towarów. Część kierowców znajduje zatrudnienie w firmach transportowych, inni decydują się na otwarcie własnej działalności. Drugie rozwiązanie bardzo często spotykamy w UK, jak zatem wyglądają rozliczenia kierowców w tym kraju?

Zawód kierowcy w UK

Zawód kierowcy to jedna z lepiej opłacanych profesji w Wielkiej Brytanii. Oczywiście wiele zależy od tego, jak długie trasy pokonuje kierowca i jakiego rodzaju materiały przewozi. Ci najbardziej doświadczeni, aktywni, mający specjalistyczne kursy i przewożący specjalne towary, mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Tym wyższe, im większą samodzielnością wykazują się na co dzień. Dlatego też wielu kierowców w UK nie chce pracować na rzecz pracodawcy, a otwiera własną firmę. Oczywiście wiąże się z to z koniecznością dopełnienia wielu formalności, ale nie brakuje biur księgowych promujących się hasłem księgowy dla kierowców i oferujących kierowcom pomoc w prowadzeniu spraw rachunkowych.

Jakie uprawnienia musi posiadać kierowca ciężarówki?

Pierwszym i najważniejszym dokumentem jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Poza tym kierowca HGV powinien posiadać kartę CPC i kartę do tachografu. Jeśli ma zamiar przewozić ładunki niebezpieczne, powinien ukończyć dodatkowe kursy. Oczywiście dokumenty zdobyte w Polsce będą obowiązywać na terenie Wielkiej Brytanii (przynajmniej do czasu, gdy UK ostatecznie rozstanie się z UE), ale wymagają zatwierdzenia. Jeśli polskiemu kierowcy brakuje któregoś z dokumentów, musi zapisać się na stosowany kurs w Wielkiej Brytanii. Ile czasu potrzeba na ukończenie takiego kursu? Wiele zależy od systemu kształcenia, ponieważ część kursów odbywa się w systemie zaocznym.

Rozliczenia kierowców w UK a forma zatrudnienia

Kierowca może przewozić towary będąc zatrudnionym bezpośrednio w firmie transportowej bądź w agencji. Coraz częściej zdarza się jednak, że kierowcy zakładają własną działalność. Część robi to z własnej inicjatywy, inni na prośbę firmy transportowej, z którą podejmują współpracę. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest spółka Limited. Jak założyć taką firmę? Proces rejestracji trwa około 48 godzin. Kierowca musi też pamiętać o otwarciu rachunku bankowego dla firmy i rejestracji do PAYE. Ostatnim krokiem jest rejestracja dyrektora spółki, czyli najczęściej samego kierowcy, w brytyjskim HMRC. Oczywiście proces rejestracji, jak i późniejsze rozliczenia kierowców będą znacznie łatwiejsze, jeśli kierowca skorzysta z pomocy biura księgowego.

Posiadanie własnej firmy i bycie jej dyrektorem to prestiż, możliwość pozyskiwania wysokich zarobków i korzystania z profitów, ale też odpowiedzialność. Prowadząc spółkę LTD, należy pamiętać, że rozliczenia kierowców względem HMRC to obowiązek. Kierowca musi pamiętać o comiesięcznych rozliczeniach i płaceniu podatku, kwartalnych rozliczeniach VAT, rocznych sprawozdaniach statystycznych, składkach na ubezpieczenie itd.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments