Malowanie ścian farbą pozwala na uzyskanie gładkiej, jednobarwnej powierzchni, ale taki efekt nie zawsze będzie w pełni satysfakcjonujący. Dużo ciekawej wyglądają ściany pokryte tapetą. Tapetowanie pozwala na szybką zmianę wyglądu wnętrza i nadanie mu nowego charakteru, ale nie jest metodą całkowicie wolną od wad. Zdaniem wielu osób największą niedogodnością związaną z tapetowaniem jest to, że tapetę trudno usunąć ze ściany.
Warstwowe nakładanie tapety
Usuwanie tapety bywa na tyle kłopotliwe, że niektórzy rezygnują ze zrywania starej, nierzadko wyblakłej i zniszczonej warstwy, a zamiast tego przyklejają na nią nową tapetę. Nie jest to rozwiązanie rekomendowane przez producentów tapet i firmy wykończeniowe, zwłaszcza jeśli poprzednia warstwa miejscami ma tendencję do odklejania albo została pokryta farbą. Nakładanie tapety na tapetę niewskazane jest również wtedy, gdy mamy do czynienia z tapetami wykonanymi na różnych podłożach. Pół biedy, jeśli chcemy przykleić papier do papieru, ale nakładanie fototapety lateksowej na winylowe podłoże może nie skończyć się najlepiej.
W jakich sytuacjach warstwowe nakładanie tapety jest dopuszczalne?
Po pierwsze na ścianie powinna znajdować się tylko jedna warstwa tapety. Jeśli okaże się, że wcześniej ktoś już wpadł na taki pomysł i położył nową tapetę na starą warstwę, należy zrezygnować z nakładania na wierzch warstwy trzeciej. Ponadto należy upewnić się, że stara tapeta dobrze przylega do podłoża. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, lepiej zrezygnować z pomysłu tapetowania do momentu aż nie usuniemy starej warstwy.
Warstwowe nakładanie tapety dopuszczalne jest w przypadku tapet papierowych. Nie należy tego robić, jeśli na ścianie naklejono tapetę winylową. Jej powierzchnia jest gładka, momentami wręcz śliska – istnieje spore ryzyko że nowa warstwa nie przyklei się do takiego podłoża. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak usunięcie tapety ze ściany.
Jak usunąć tapetę?
Zdarza się, że stara tapeta odkleja się na rogach i krawędziach, a mimo to całkowite usunięcie produktu ze ściany jest trudne. Tapeta rozrywa się na kawałki i nijak nie chce odkleić od ściany. Jeśli została przyklejona na płytę kartonowo-gipsową, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo istnieje ryzyko, że zrywając tapetę, zerwiemy również wierzchnią warstwę płyty. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej zrezygnować z odklejania tapety na sucho. Potrzebna będzie zatem woda, a w przypadku porządnych, grubych fototapet, jakie oferuje drukarnia – preparat do odklejania tapet.
Tapetę czy też fototapetę zwilżamy wodą lub specjalnym środkiem rozpuszczalnym w wodzie i czekamy aż namięknie. Płyn można nakładać za pomocą opryskiwacza ręcznego lub butelki z rozpylaczem, albo za pomocą gąbki. Należy przy tym uważać, by nie zamoczyć podłogi. Najlepiej zabezpieczyć ją folią. Po kilkunastu minutach można przystąpić do zrywania tapety. Warto wykorzystać do tego szpachelkę. Jeśli tapeta się rozwarstwia, najpierw zrywamy wierzchnią warstwę, a następnie powtarzamy cały proces od początku.