poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaTechnologieProducent układów cyfrowych

Producent układów cyfrowych

Produkcja elektroniki to dziedzina, w ramach której szczegółowego omówienia wymagają zarówno wzornictwo przemysłowe, jak i produkcja układów elektronicznych. Jeśli chodzi o wspomniane układy, możemy je podzielić na analogowe i cyfrowe. W ostatnich latach zdecydowanie więcej zleceń realizuje producent układów cyfrowych. Żyjemy w erze cyfrowej, a urządzenia umożliwiające bezstratne kodowanie i przesyłanie informacji wykorzystujemy nie tylko w pracy zawodowej, ale również w życiu codziennym.

Układy cyfrowe i ich produkcja

Układy cyfrowe interpretują napięcia jako jeden z dwu stanów: 0 (niski L = Low) albo 1 (wysoki H = High). Następnie sygnały dwustanowe przetwarzane są zgodnie z zasadami logiki matematycznej oraz dwójkowego układu liczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest wspomniana już możliwość bezstratnego kodowania i przesyłania informacji. Poza tym układy cyfrowe wyróżniają się wysoką odpornością na zakłócenia i można je łatwo przetwarzać według różnych funkcji. Dzięki układom cyfrowym można też zautomatyzować wykonywanie pomiarów, przetwarzanie wyników i wykorzystanie ich do sterowania i kontroli. Co więcej dane w postaci cyfrowej są łatwe do przechowywania.

Z uwagi na powyższe trudno się dziwić, że w ostatnich latach produkcja układów cyfrowych znacznie przyspieszyła. Poza tym weźmy pod uwagę, że dzięki masowej produkcji standardowych uniwersalnych części składowych, układy cyfrowe są względnie tanie. Stosowanie ich jest opłacalne dla producentów urządzeń elektronicznych i korzystne dla użytkowników ceniących technologie cyfrowe.

Producent układów cyfrowych

Układy cyfrowe mają wiele zalet, co sprawia, że w niektórych dziedzinach zdecydowanie wypierają stosowanie sygnałów analogowych, choć nie wszędzie jest to możliwe (niekiedy stosuje się też układy mieszane). Czy takie rozwiązanie jest wolne od wad? Nie do końca, choć nie są to kwestie, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaszkodzić dalszemu rozwoju technologii cyfrowych.

Za największą wadę układów cyfrowych uznaje się to, iż są one dość skomplikowane na poziomie elektrycznym i logicznym. Z tego względu projektant i producent układów cyfrowych zmuszony jest do korzystania z projektowania technicznego z użyciem sprzętu komputerowego. Projektowanie wspomagane komputerowo zdecydowanie ułatwia i przyspiesza prace nad układem cyfrowym.

Rodzaje układów cyfrowych

Producent układów cyfrowych oferuje wykonanie zarówno układów kombinacyjnych, jak i sekwencyjnych. Pierwszy rodzaj to układy „bez pamięci”, w których sygnały wyjściowe są zawsze takie same dla określonych sygnałów wejściowych. Z kolei w układach „z pamięcią”stan wyjść zależy nie tylko od aktualnego stanu wejść, ale również od stanów poprzednich.

Układy cyfrowe można podzielić również ze względu na technologię wytwarzania lub schemat zasadniczy podstawowego funktora. Zgodnie z tym wyróżniania są układy bipolarne i unipolarne. Dobry producent układów cyfrowych ma w swojej ofercie większość popularnych układów cyfrowych.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments