wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaCiekawostkiKolor a jakość pelletu

Kolor a jakość pelletu

Pellet to paliwo grzewcze, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Powodów popularności pelletu jest kilka, ale za najważniejszy uznaje się to, że umożliwia ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń. Koszt ogrzewania granulatem ze sprasowanych odpadów drzewnych porównuje się do kosztów ogrzewania węglem typu ekogroszek. Jednak pellet jest paliwem znacznie „przyjemniejszym” w użyciu. Poza tym jakość pelletu dużo łatwiej rozpoznać na oko, aniżeli jakość ekogroszku, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów zakupowych. Kolor a jakość pelletu, czy też łamliwość a jakość pelletu, to tematy szeroko omawiane na blogach poświęconych ekologicznym metodom ogrzewania pomieszczeń.

Dlaczego pellet cieszy się tak dużą popularnością?

Pellet drzewny to paliwo wysokokaloryczne, co oznacza, że zużywamy go znacznie mniej aniżeli paliwa o niższej kaloryczności. A skoro mniej, to i koszt ogrzewania jest niższy, nawet jeśli cena pelletu jest nieco wyższa aniżeli innego opału grzewczego.

Aspekt ekonomiczny to jednak nie wszystko. Dla wielu osób równie ważna jest wygoda korzystania z samoobsługowego kotła grzewczego. Nowoczesne piece na pellet mogą pracować przez długi czas niemal całkowicie bezobsługowo. Jedyne, co należy robić, to raz na kilka dni uzupełnić pojemnik na pellet, a podajnik sam będzie odmierzał i dosypywał do paleniska odpowiednią ilość opału. Warto też zaznaczyć, że dosypywanie opału nie jest w żaden sposób uciążliwe. Pellet pakowany jest w poręczne worki o wadze 15 kg, dlatego nie ma potrzeby przerzucania go za pomocą szufelki i wiaderek. Nawet jeśli opał przypadkiem spadnie na podłogę, nie spowoduje zabrudzeń. Pellet jest paliwem czystym, nie musimy obawiać się, że w trakcie przesypywania w kotłowni zacznie unosić się chmura czarnego pyłu.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie ekologicznymi metodami ogrzewania. Omawiając temat kolor a jakość pelletu, nie sposób pominąć tego wątku. Jakość pelletu ma duży wpływ na to, czy spalanie pelletu powoduje powstawanie zanieczyszczeń powietrza, czy też nie. Biomasa dobrej jakości nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Jeśli producent pelletu oferuje paliwo dobrej jakości, emisja dwutlenku węgla w procesie spalania opału będzie równa zeru.

Kolor a jakość pelletu

Kolor pelletu uzależniony jest od gatunku drewna wykorzystanego do produkcji opału. To, czy mamy do czynienia z pelletem jaśniejszym, czy ciemniejszym, nie wpływa na jakość opału. W temacie kolor a jakość pelletu istotne jest nie to, jaki kolor ma granulat, ale czy jest to odcień jednolity. Pellet powstaje z dokładnie sprasowanych odpadów drzewnych, zatem przed uformowaniem granulek powinien stanowić gładką, jednolitą masę. Jeśli widzimy, że granulat ma mieszane zabarwienie, da się zauważyć cząstki w innym kolorze, a całość łatwo rozpada się na kawałki, jakość pelletu może pozostawiać wiele do życzenia. Oczywiście to, czy nasze obawy są słuszne, da się jednoznacznie stwierdzić dopiero wtedy, gdy zaczniemy pelletu używać we własnej kotłowni. Jeśli wydziela chemiczny zapach, strzela, zgrzewa się i nieustannie zapełnia popielnik, lepiej zrezygnować z ogrzewania domu takim opałem.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments