poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaCiekawostkiPompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła czy pellet?

W nowopowstających budynkach próżno szukać pieców węglowych starego typu. Co prawda wiele osób uważa, że węgiel wciąż pozostaje najważniejszym źródłem energii, ale w przydomowej kotłowni woli zastąpić go paliwem czystszym, mniej wymagającym i ekologicznym. Tylko która metoda ogrzewania lepiej spełnia te warunki – pompa ciepła czy pellet?

Ogrzewanie domu pelletem

Pellet to paliwo powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Oznacza to, że jest paliwem ekologicznym, wytwarzanym z organicznych resztek, które nie trafiają do utylizacji, a są wykorzystane w godny uznania sposób. Odpady drzewne, czyli zręby i wióry, najczęściej pochodzą z tartaków. To tam wykonuje się obróbkę drzewną. Drewo jest surowcem odnawialnym, co prawda rośnie przez wiele lat, ale prędzej czy później w miejsce usuniętego drewna, wyrasta kolejne. Może wyrosnąć z sadzonki wyhodowanej przez człowieka, ale wiele drzew wyrasta dziko, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony ludzi.

Pellet to paliwo ekologiczne, które w procesie spalania nie wytwarza szkodliwego smogu. Emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, natomiast innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Pellet nie wytwarza nieprzyjemnej woni. W kotłowni, w której spala się pellet, pachnie drewnem. Nie ma też uciążliwego osadu. Obok pieca na biomasę bez żadnych obaw możemy suszyć pranie.

Obsługa kotłów na pellet jest bardzo prosta. Najnowsze modele uruchamiają się automatycznie, same też pobierają odpowiednią ilość paliwa. Wystarczy raz na kilka dni czy raz na tydzień (w zależności od zasobności podajnika) uzupełnić pojemnik na opał. Ogrzewanie pelletem jest zatem wygodne i niemal bezobsługowe. A przy tym wszystkim pellet drzewny jest paliwem wysokoenergetycznym i dostępnym w coraz lepszych cenach.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Instalacja z pompą ciepła to dość droga inwestycja, ale zyskuje coraz większą popularność. Przede wszystkim dlatego, że pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe i obojętne dla środowiska naturalnego. Korzystanie z pomp ciepła nie wymaga gromadzenia zapasów opału i kontrolowania procesu spalania. Eksploatacja pompy ciepła jest korzystna ze względu na możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Koszty ogrzewania pompą ciepła są niższe aniżeli w przypadku kotłów grzewczych. Pompa ciepła może być metodą kompleksowego ogrzewania budynku albo uzupełnieniem układu grzewczego. W domach bardzo często łączy się pompy ciepła z ogrzewaniem pelletem.

Pompa ciepła czy pellet?

Odpowiedź na pytanie pompa ciepła czy pellet może być przewrotna, bowiem wielu specjalistów rekomenduje połączenie tych metod ogrzewania. Zwykle działa to w ten sposób, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Punktem odniesienia są zatem warunki atmosferyczne. Poza tym dodatkowe urządzenie grzewcze to zabezpieczenie na wypadek podstawowego źródła ciepła.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments