czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDom i OgródJak obudować kominek?

Jak obudować kominek?

Kominek to urządzenie grzewcze przez wielu uważane za obowiązkowy element wyposażenia salonu. Kominek traktowany jest jako element dekoracyjny podkreślający charakter wnętrza i tworzący przyjemną, rodzinną atmosferę. Korzystanie z kominka sprawia, że dom staje się ciepły i przytulny, ale urządzenie podnosi estetykę salonu nie tylko wtedy, gdy jest uruchomione, ale również w środku lata. Dlatego bardzo ważna jest nie tylko sprawność wkładu kominkowego i inne parametry decydujące o spalaniu drewna, ale również obudowa kominkowa. Jak obudować kominek?

Idealna obudowa kominkowa, czyli jaka?

Estetyczna obudowa kominka

Nie da się jednoznacznie określić, z czego należy wykonać obudowę kominkową, by każdy użytkownik urządzenia grzewczego mógł nazwać ją idealną. Ludzie mają różne gusta, a więc nie wszystkim podoba się to samo. Jedni wolą proste formy i neutralne kolory, inni bogate wzornictwo i wyraziste barwy. Kominek należy obudować tak, by wpisywał się w stylistykę wnętrza i podobał domownikom. Oczywiście nie zaszkodzi, jeśli przy tym będzie przykuwał uwagę gości, ale najważniejsze, by to mieszkańcy domu mogli miło spędzić przy nim czas.

Trwałe materiały, dobrze znoszące działanie wysokich temperatur

Idealna obudowa kominka powinna być nie tylko estetyczna, ale i trwała. Kominka nie powinno się obudowywać materiałami łatwo ulegającymi uszkodzeniom mechanicznym, ale i niezbyt odpornymi na działanie chemii domowej. Pamiętajmy, że kominek to produkt na długie lata i nie sposób zmieniać jego obudowy co kilka sezonów.  Materiały, których używa się do wykonania obudowy, powinny być też odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Dobrze również, jeśli nie ulegają zbyt mocnemu nagrzaniu, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Co prawda wielu rodziców i tak decyduje się na rozstawienie wokół kominka specjalnych barierek, ale nie zawsze jesteśmy w stanie dopilnować, czy barierka jest zamknięta, albo czy maluch nie nauczył się przez nią przechodzić.

Obudowa łatwa w utrzymaniu czystości

Jak obudować kominek? Tak, by cieszył oko przez długie lata. Ważna jest zatem jakość materiałów wykorzystanych do wykonania obudowy, ale i sposób ich czyszczenia. Nie warto inwestować w obudowę, która łatwo ulega zabrudzeniom, a ich usunięcie kosztuje wiele wysiłku. Najlepiej sprawdzą się powierzchnie gładkie, które wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką.

Jak obudować kominek?

Wygląd obudowy kominkowej warto przemyśleć już na etapie podejmowania decyzji o zakupie wkładu kominkowego. W dużej mierze to od wielkości i kształtu wkładu kominkowego zależy wygląd jego obudowy. Na pewno inaczej będzie wyglądała obudowa wkładu z jedną szybą, a inaczej wkładu z dwiema, a nawet trzema szybami. Ważne również, w którym miejscu stanie kominek, czy jest to róg pomieszczenia, centralny punkt na ścianie czy też kominek ma pełnić funkcję łącznika dla pomieszczeń o różnym przeznaczeniu (np. jadalni i salonu). Nie bez znaczenia jest również to, czy kominek będzie częściowo lub całkowicie „zatopiony” w ścianie, czy też ma przylegać do niej jednym bokiem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments