czwartek, 12 grudnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiDlaczego warto zamontować na dachu rury przeciwśniegowe?

Dlaczego warto zamontować na dachu rury przeciwśniegowe?

Dostawcy pokryć dachowych oferują szereg akcesoriów dachowych o różnych zastosowaniach. Są to elementy przeznaczone zarówno do montażu samego pokrycia dachowego, jak i wszelkiego rodzaju wywietrzniki czy okapy. Do akcesoriów dachowych zaliczamy także elementy instalacji odgromowych, systemy komunikacji dachowej, zabezpieczenia przeciwko ptactwu czy też rury przeciwśniegowe.

Systemy ochrony przeciwśniegowej

Jeśli chodzi o wspomniane wyżej rury przeciwśniegowe, są to jedne z podstawowych elementów wchodzących w skład systemów ochrony przeciwśniegowej. Zdarza się, że łączone są z innymi elementami, takimi jak płotki przeciwśniegowe czy rozbijacze śniegu, ale nie zawsze jest to konieczne – zwykle ochrona dachu w postaci rur przeciwśniegowych wystarcza.

Rury przeciwśniegowe – jak to działa?

Chcąc dobrze wyjaśnić, dlaczego warto zamontować na dachu rury przeciwśniegowe, trzeba poznać sposób działania takich zabezpieczeń. Ich rola polega na zapobieganiu nagłemu osuwaniu się śniegu z połaci dachowej. Oczywiście nie chodzi o to, by śnieg w ogóle z dachu nie spadał. Musi być stopniowo usuwany, w przeciwnym razie mógłby obciążyć konstrukcję budynku. Chodzi jedynie o to, by gwałtownie nie zsuwały się ogromne połacie ubitego, ciężkiego śniegu, co mogłoby mieć groźne konsekwencje. Intensywne opady śniegu powodują, że na dachach zalega znaczna ilość białego puchu. Jeśli minusowe temperatury utrzymują się przez dłuższy czas, a w ciągu dnia oscylują wokół zera, marznący śnieg robi się ciężki i twardy. Jeśli nagle zsunie się z dużej wysokości, może spowodować znaczne uszkodzenia.

Jakie uszkodzenia może spowodować nagle osuwający się śnieg?

Śnieg, który przez dłuższy czas zalegał na dachu i nagle się z niego zsuwa, może uszkodzić rynny, okapy, parapety, a nawet elewację budynku. Uszkodzeniu mogą ulec ławki pozostawione na tarasie, rośliny, ogrodzenie, a nawet zaparkowane w pobliżu budynku pojazdy. Poza tym ubity, spadający ze znacznej wysokości śnieg, stanowi zagrożenie dla ludzi. Nie tylko domowników, którzy wykonują jakieś prace wokół budynku, czy też po prostu do niego wchodzą, ale i przechodniów idących chodnikiem (dotyczy budynków usytuowanych bezpośrednio przy drodze).

Rury przeciwśniegowe czy inne zabezpieczenia?

W skład systemów ochrony przeciwśniegowej mogą wchodzić rury przeciwśniegowe bądź płotki przeciwśniegowe, a także rozbijacze śniegu. O ile rozbijacze pełnią odmienną od rur funkcję, bo ich zadanie polega na rozbiciu na mniejsze części śniegu, który nie utrzymał się na dachu, o tyle płotki przeciwśniegowe można potraktować jako zamiennik śniegołapów rurowych. To, które z tych zabezpieczeń zostanie zamontowane na dachu, bywa uzależnione od rodzaju pokrycia dachowego, choć dziś produkuje się śniegołapy i płotki przeznaczone do różnych pokryć, począwszy od papy, poprzez blachę, skończywszy na dachówkach. Uważa się jednak, że w przypadku nowoczesnych budynków lepiej prezentują się śniegołapy rurowe. Jest to rozwiązanie estetyczne, niemające negatywnego wpływu na wygląd budynku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments