poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaCiekawostkiEkogroszek czy pellet?

Ekogroszek czy pellet?

Do niedawna najpopularniejszą metodą ogrzewania domów w Polsce było ogrzewanie węglem. Niemal w każdym domu można było spotkać tradycyjny piec węglowy, a nawet piec kaflowy czy kuchenkę węglową. Niestety do paleniska trafiał nie tylko węgiel, ale i wilgotne drewno czy różnego rodzaju odpady. Świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczeń powietrza była bardzo niska, nie zdawano sobie sprawy, że spalanie opału wątpliwej jakości może powodować tak ogromne szkody. Dziś tradycyjne piece węglowe znikają z domów, a zastępują je kotły gazowe i wygodne piece z automatycznym podajnikiem. Które z nich są lepsze – piece na ekogroszek czy pellet?

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to również węgiel, ale nie byle jaki, a starannie wyselekcjonowany. Ekogroszek wytwarza się z węgla kamiennego lub brunatnego. Większe kawałki kruszy się na mniejsze części, a następnie przesiewa, aby uzyskać ziarna o wielkości od 5 mm do 25 mm. Tak przygotowane ziarna podlegają dalszemu płukaniu, przez co usuwa się z nich frakcję miału. Ekogroszek jest drobny i niezanieczyszczony, dlatego dobrze się spala, a przy tym nie emituje do atmosfery tak dużej ilości szkodliwych substancji, jak zwykły węgiel. Można wręcz powiedzieć, ze emituje ich niewiele, przez co uznawany jest za paliwo ekologiczne. Ekogroszek przeznaczony jest do spalania w niskoemisyjnych piecach z automatycznym podajnikiem.

Co to jest pellet?

Pellet to paliwo, które pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, ale szybko zdobyło ogromną popularność. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ogrzewanie pelletem ma wiele zalet. Największą jest to, że dobrej jakości pellet w procesie spalania nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla, natomiast emisja innych gazów jest zredukowana do minimum. Poza tym pellet zaliczamy do biomasy. Jest to paliwo odnawiane, powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Odpady te pozyskuje się przy okazji obróbki drzewnej, co oznacza, że drzewa nie są wycinane tylko po to, by wyprodukować pellet. Wycina się je w innym celu, a zręby i wióry, zamiast wyrzucać, wykorzystuje do produkcji ekologicznego paliwa. Producent pelletu wytwarzanie biomasy nierzadko traktuje jako drugi, równie ważny filar działalności firmy. Pierwszym jest prowadzenie tartaku i obróbka drzewna.

Ekogroszek czy pellet? Kotły z podajnikiem

Ekogroszek i pellet zaliczają się do paliw ekologicznych, choć zdecydowanie lepiej wypada tutaj pellet. Oczywiście wiele zależy od jakości opału, bo może się okazać, że pellet z nieznanych źródeł posiada niedozwolone dodatki, przez co spala się gorzej niż doskonałej jakości ekogroszek. Zakładając jednak, że porównujemy ekogroszek i pellet równie dobrej jakości, pelletowi znacznie bliżej do ekologii.

Zarówno pellet, jak i ekogroszek spalają się w kotłach z automatycznym podajnikiem. Oznacza to, że nie trzeba pilnować ognia i co jakiś czas dorzucać paliwa do paleniska. Wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zbiornik, a kocioł sam będzie dawkował sobie paliwo. Zauważmy jednak, że przesypywanie ekogroszku może być nieco kłopotliwe, bo węgiel brudzi i brzydko pachnie. Z kolei pellet to paliwo wyjątkowo czyste. Obok kotła na biomasę można suszyć pranie bez obaw, że powstaną zabrudzenia czy utrwalą się brzydkie zapachy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments