Sezony grzewcze w naszym kraju trwają nawet do sześciu miesięcy. Po każdym okresie, w którym konieczne jest ogrzewanie domu warto zadbać o piec i już przygotować go na kolejny sezon. Dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju kotła. Czy będzie to piec na pellet, ekogroszek, węgiel czy olej opałowy zdecydowanie warto przeprowadzić konserwację, która wydłuży czas eksploatacji, ale także sprawi, że piec stanie się bardziej wydajny. Każdy producent pelletu, czy innego paliwa potwierdzi, że czyszczenie pieca na pellet przełoży się również na jego bezpieczniejsze użytkowanie. W jaki sposób powinniśmy zadbać o piec, na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdzamy.
Piec na pellet – w jaki sposób przygotować go na sezon grzewczy?
To czy sezon grzewczy kończy się w marcu czy w kwietniu zależne jest wyłącznie od tego jakie panują w danym roku temperatury. Założyć można, że cały dom ogrzewamy przez około pół roku. W czasie, kiedy korzystamy z pieca 24 godz. na dobę trudno o to, by przeprowadzić jakieś prace konserwacyjne. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, by kocioł poddany był czyszczeniu oraz drobnym naprawom w okresie, w którym z pieca nie korzystamy.
Czynności związane z przygotowaniem kotła na kolejny sezon powinny być stałym elementem jego użytkowania. Zaleca się przynajmniej raz w roku wyczyścić piec na pellet, a jeśli zajdzie taka potrzeba przeprowadzić niezbędne naprawy. Jednak jeśli z pieca korzystamy przez cały rok, z tego chociażby powodu, że służy on do podgrzewania wody, takie prace warto podejmować dwukrotnie w roku. W takim przypadku radzi się wykonać prace serwisowe pod koniec maja i na początku września. Taka praktyka będzie gwarancją, że piec nie zaskoczy nas i nie przestanie działać np. w środku zimy.
Bardzo istotne jest to, by raczej nie podejmować się czynności konserwacyjnych w okresie grzewczym. Nie zaleca się tego dlatego, że woda znajdująca się w instalacji może zamarznąć, a co się z tym wiąże komplikacje mogą być bardzo poważne.
Z jaką częstotliwością czyścić piec na pellet?
Większy remont pieca na pellet wykonujemy tak jak to jest wspomniane we wcześniejszym akapicie. Są jednak pewne prace, które warto podejmować z większą częstotliwością. Są to czynności, które nie są ani trudne do wykonania ani kosztowne, jednak istotne z punktu widzenia użytkowania pieca.
Spalanie pelletu powoduje, że w piecu osadza się popiół. Ten należy od czasu do czasu usunąć. Zaleca się zaglądanie do pojemnika na popiół raz w tygodniu. Popiół to świetny nawóz dla roślin, więc się nie zmarnuje.
Sprawdzajmy też dość regularnie ilość paliwa w piecu. Wprawdzie piec na pellet jest wyposażony w automatyczny podajnik paliwa, to jednak zaleca się sprawdzenie jego stanu raz na trzy dni.
Piec na pellet to świetne rozwiązanie, dzięki któremu uda się ogrzać dom i sprawić by z kranów leciała ciepła woda. Jest to urządzenie proste w obsłudze, w znacznym stopniu zautomatyzowane i w dużej mierze bezawaryjne, tym bardziej jeśli będziemy odpowiednio o to urządzenie dbać.