Profesjonalne usługi dekarskie obejmują nie tylko wykonanie więźby dachowej, ułożenie pokrycia dachowego czy montaż systemów rynnowych. Dobry dekarz zajmie się również instalacją wybranych przez inwestora akcesoriów dachowych. Należą do nich stopnie i ławy kominiarskie, elementy chroniące przed osiadaniem ptactwa, czy też akcesoria tworzące systemy przeciwśniegowe. Do ostatniej grupy należy zaliczyć m.in. rozbijacze śniegu oraz śniegołapy rurowe. Sporym zainteresowaniem cieszy się również płotek przeciwśniegowy.
Dlaczego warto zainwestować w ochronę przeciwśniegową?
Obowiązek montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachach budynków mieszkalnych nie dotyczy wszystkich. Zgodnie z przepisami prawa płotek przeciwśniegowy lub inne zabezpieczenie musi znaleźć się wszędzie tam, gdzie występuje zwiększone ryzyko występowania dużych opadów śniegu. Mowa także o sytuacjach, gdy ze względu na wysokość budynku, kształt i stopień nachylenia dachu oraz jego dużą powierzchnię, nagle zsuwający się śnieg mógłby wyrządzić wiele szkód. Ale w taką ochronę warto zainwestować nawet wtedy, gdy nie jesteśmy właścicielami budynków wyszczególnionych w przepisach. Dlaczego?
Zalegający na dachu śnieg robi się bardzo ciężki i twardy. Wszystko przez różnicę temperatur występujących w ciągu dnia i nocą – śnieg na przemian topnieje i zamarza, w wyniku czego biały puch zamienia się w zmarzniętą bryłę. Jeśli taka bryła gwałtownie osunie się w dół, może uszkodzić dach, rynny i okapy, parapety, a nawet elewację. Może spowodować zniszczenia na balkonie lub tarasie, przygnieść rośliny, uszkodzić ogrodzenie, a nawet pozostawione blisko domu pojazdy. Co więcej, śnieg może spaść na osoby przechodzące obok budynku, tym samym powodując uszczerbek na zdrowiu.
Jak działa płotek przeciwśniegowy?
W przeciwieństwie do rozbijaczy śniegu, które odpowiadają za rozbicie zsuwającej się bryły na mniejsze części, nie stwarzające już tak dużego zagrożenia, płotek przeciwśniegowy zatrzymuje śnieg na dachu. Oczywiście nie chodzi o to, by utrzymywał go tam przez cały czas. Płotek ma jedynie zapobiec nagłemu osuwaniu się śniegu, co oznacza, że przytrzymuje bryłę na wysokości, ale jej mniejsze części czy też powstająca w wyniku topnienia woda, mogą swobodnie przemieszczać się w dół pomiędzy sztachetkami.
Płotek można zamontować na pokryciach dachowych różnego typu, ale sposób montażu nie zawsze będzie taki sam. Najlepiej zapytać w sklepie, które produkty będą odpowiednie do pokrycia dachowego na naszym domu.
Ile kosztuje płotek przeciwśniegowy?
Poniekąd jest to uzależnione od wspomnianego wyżej rodzaju pokrycia dachowego, a co za tym idzie – rodzaju i ilości elementów montażowych. Duże znaczenie ma także jakość użytych materiałów, w tym również farb, którymi pokrywa się płotek przeciwśniegowy (kolor może być dopasowany do pokrycia dachowego). Oczywiście ostateczna cena uzależniona jest od długości płotka (zwykle 2-3 m).