Decydując się na zakup domu na nowopowstałym osiedlu, prawdopodobnie otrzymamy zarówno możliwość wykonania przyłącza gazowego, jak i podłączenia domu do publicznej sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak chcielibyśmy postawić dom poza miastem, w rejonie nieposiadającym zbyt rozwiniętej infrastruktury, konieczne będzie zadbanie o indywidulane rozwiązania, takie jak własny kocioł grzewczy i własne szambo. Jakie szambo wówczas wybrać?
Kanalizacja w domu – sieć publiczna a własne szambo
Instalacja kanalizacyjna być może nie jest najprzyjemniejszym tematem do rozważań, ale jeśli podczas budowy domu nie podejdziemy do tego tematu z należyta starannością, później może się okazać, że użytkowanie budynku pozostawi wiele do życzenia. Źle wykonana kanalizacja może się często zapychać, może powodować cofanie się brudnej wody do odpływów, a także powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Aby uniknąć takiej sytuacji, do montażu instalacji kanalizacyjnej należy zatrudnić fachowców. Jest to konieczne zarówno wtedy, gdy podłączamy budynek do publicznej sieci kanalizacyjnej, jak i wówczas gdy decydujemy się na zakup własnego szamba.
Zwykle jest tak, że jeśli w pobliżu znajduje się publiczna sieć kanalizacyjna, to montaż własnego szamba jest nieopłacalny, a często wręcz niemożliwy. Jeśli jednak w warunkach zabudowy nie ma nic na temat konieczności przyłączenia do publicznej sieci, a działka ma odpowiednie wymiary, można rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków albo umieścić w gruncie tradycyjne betonowe szambo.
Jakie szambo wybrać? Przydomowe zbiorniki na ścieki
Ścieki powstają w każdym gospodarstwie domowym, niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka i jak kształtuje się zużycie wody. Dlatego też każde gospodarstwo domowe niepodłączone do publicznej sieci kanalizacyjnej musi mieć własny zbiornik na nieczystości ciekłe. Szambo może być wykonane z betonu lub trwałego tworzywa sztucznego. Które rozwiązanie jest lepsze?
Szambo betonowe czy z tworzywa sztucznego?
Jakie szambo wybrać, czy lepiej postawić na pojemnik z tworzywa sztucznego, czy też szambo betonowe? Wiele zależy od wielkości działki, ukształtowania terenu wokół domu, rodzaju gleby i poziomu wód gruntowych. W tej chwili dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje kanalizacyjne połączone ze szambem z tworzywa sztucznego, ale nie wszędzie taki zbiornik będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Szambo z tworzywa sztucznego jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu, ale nie sprawdzi się na terenach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Istnieje ryzyko, że zostanie wypchnięte przez wodę.
Szambo betonowe, ze względu na duży ciężar, dobrze osadza się w gruncie i nie wypływa nawet wówczas, gdy poziom wód gruntowych diametralnie wzrasta. Jeśli inwestor decyduje się na szambo betonowe, powinien wybrać pojemnik wykonany z betonu o niskiej nasiąkliwości i odpowiednio zaimpregnowany przez producenta.