poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaCiekawostkiBiżuteria damska kiedyś i dzisiaj

Biżuteria damska kiedyś i dzisiaj

Kobiety kochają błyskotki i lubią być nimi obdarowywane. Każdego roku biżuteria damska pojawia się w zestawieniach najlepszych prezentów gwiazdkowych i rocznicowych. Właściwie trudno jednoznacznie określić, kiedy błyszczące ozdoby zdobyły tak wielką popularność. O potrzebie zdobienia ciała można mówić już w przypadku plemion starożytnych. Co prawda ozdoby pochodzące z tamtych czasów trudno dziś nazwać wytworną biżuterią, niemniej to właśnie one dały początek temu, co dziś możemy nabyć w salonach jubilerskich.

Symboliczne znaczenie biżuterii

Biżuteria pełni funkcję zdobniczą, ale niektóre wisiorki czy bransoletki mogą być jednocześnie symbolem przynależności do grupy wyznawczej, symbolem ideologii itd. Zdecydowanie rzadziej spotykamy się z sytuacją, że biżuteria symbolizuje przynależność do klasy społecznej i dostarcza informacji o statusie materialnym jej właściciela. Tymczasem w przeszłości to właśnie biżuteria i malunki na ciele były symbolem przynależności do danego plemienia i pełnionej w nim funkcji. Dzięki biżuterii można było określić, czy i jak bardzo ktoś jest bogaty, czy jest osobą ważną dla społeczności.

Produkowana dziś biżuteria to wyroby dla każdego. Jeśli tylko posiadamy odpowiednie środki finansowe, możemy kupić wszystko, co nam się podoba, bez względu na to, w jakiej części świata żyjemy. Biżuteria złota, srebrna, a także nowoczesna biżuteria ze stali szlachetnej to produkty dostępne w każdym sklepie jubilerskim w Polsce. W niektórych z nich możemy również nabyć biżuterię z brązu czy tytanu, choć prawdą jest że biżuteria brązowa i miedziana były dominantą czasów starożytnych.

Motywy kwiatów, liści i zwierząt

Nie trudno się domyśleć, że w czasach, gdy człowiek żył blisko natury, to właśnie z natury czerpano inspiracje do tworzenia biżuterii. Dominowały motywy kwiatowe, liście, ale i wzory zwierzęce. Modne były motywy nawiązujące do zjawisk atmosferycznych. Dziś branża jubilerska nie koncentruje się wyłącznie na utartych schematach i choć kwiaty, gwiazdy czy liście wciąż należą do grupy uwielbianych przez kobiety motywów, to trudno opisać jak wiele innych wzorów możemy wyszczególnić w sklepie z biżuterią. Zawieszki w kształcie pojazdów, kluczy i nut to tylko niektóre spośród popularnych dzisiaj wzorów.

Biżuteria damska – łańcuchy, medaliony i pierścienie?

Biżuteria damska właściwie nigdy nie mogła być nazwana masywną i toporną. To prawda, że w przeszłości dużą popularnością cieszyły się okazałe łańcuchy, medaliony czy pierścienie, ale sięgali po nie przede wszystkim mężczyźni, co można zaobserwować na portretach pochodzących z średniowiecza i epok późniejszych. Natomiast kobiecość zawsze kojarzyła się delikatnością. Nawet jeśli kobiety nosiły duże ilości biżuterii, to nie były to grube łańcuchy ani okazałe pierścienie. Dziś tego typu biżuteria również nie cieszy się zbyt dużą popularnością, choć trzeba przyznać, że jakiś czas temu do łask wróciły wisiorki z medalionami.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments