czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnologieSkanery 3D i ich rodzaje

Skanery 3D i ich rodzaje

W skanerach 3D wykorzystywanych jest wiele różnych rozwiązań technologicznych. Wybór jednego z nich niesie za sobą zarówno możliwości, jak i ograniczenia, dlatego zanim zdecydujemy o zakupie konkretnego urządzenia, warto dobrze poznać rodzaje skanerów 3D i dowiedzieć się, które z nich najlepiej sprawdzą się w danej firmie.

Skanery 3D dotykowe i bezdotykowe

Skanery 3D można podzielić na urządzenia działające dotykowo i w sposób bezinwazyjny, czyli bezdotykowe.

Skanery dotykowe

W przypadku skanowania dotykowego dochodzi do bezpośredniego kontaktu głowicy skanującej z powierzchnią obiektu. Metoda ma charakter inwazyjny, co oznacza, że istnieje ryzyko uszkodzenia obiektu, zwłaszcza jeśli mówimy o powierzchni podatnej na zarysowania i obtarcia. Z tego powodu skanowanie dotykowe, mimo iż jest metodą niezwykle precyzyjną, nie jest zalecane w przypadku obiektów drogocennych, takich jak eksponaty muzealne. Wadą tej metody jest również długi czas dokonywania pomiarów. Głowica skanująca krok po kroku bada przedmiot, co sprawia, że cały proces jest czasochłonny i wymagający dużego zaangażowania od operatora urządzenia.

Skanery bezdotykowe

Dzięki bezdotykowym skanerom 3D możliwe jest wymiarowanie obiektów z pewnej odległości. Skaner nie ma bezpośredniego kontaktu z powierzchnią skanowanego obiektu. Dociera do niego jedynie wiązka światła strukturalnego, ale światło to w żaden sposób nie zmienia struktury powierzchni, niezależnie od tego, z czego wykonano badany przedmiot. Skanowanie bezdotykowe może być również wykonywane w odniesieniu do ludzkiego ciała. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, a przy tym dokładna i szybka. Najczęściej użytkowane skanery 3D w przemyśle to właśnie urządzenia bezdotykowe.

Skanery 3D – technologia światła strukturalnego i laserowa

Skanery 3D działają w kilku różnych technologiach, ale do najczęściej spotykanych należą technologia światła strukturalnego i technologia laserowa.

Światło strukturalne

Skanery wykorzystujące światło strukturalne mają wbudowaną matrycę rejestrującą współrzędne skanowanego przedmiotu. Co ciekawe, sprawdzają się nawet wówczas, gdy badany przedmiot się porusza. Skanowanie całego pola widzenia w ułamku sekundy zmniejsza lub eliminuje problem zniekształceń spowodowanych ruchem. Skanery wykorzystujące technologię światła strukturalnego nie skanują punktów pojedynczo. Światło strukturalne obejmuje wiele punktów jednocześnie, co sprawia, że cały proces wymiarowania obiektu postępuje bardzo szybko.

Technologia laserowa

Technologia laserowa opiera się na bardzo dokładnych czujnikach. To dzięki nim możemy łatwo i szybko obliczyć czas odbicia światła laserowego od obiektu, a tym samym wyznaczyć wzajemne odległości wszystkich punktów modelu. Skanery laserowe świetnie radzą sobie z powierzchniami przezroczystymi, błyszczącymi i czarnymi, choć dla zaawansowanych skanerów wykorzystujących światło strukturalne takie powierzchnie również nie są problematyczne. W ostateczności przed procesem skanowania na wybrane powierzchnie nanosi się preparaty matujące.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments