wtorek, 23 lipca, 2024

Zielona okolica

Czy zielona okolica ma wpływ na samopoczucie mieszkańców osiedla?

Planując zakup mieszkania bierzemy pod uwagę wiele czynników. Zwykle najważniejsze są: lokalizacja, wielkość mieszkania oraz jego cena. Oczywiście istotne jest także, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, w jakim jest stanie, czy jest winda, czy jest bezpiecznie i jak wygląda okolica. Nowoczesne osiedla to nie tylko beton i surowe formy, ale także parkingi, place zabaw i miejsca zielone. Teoretycznie, im więcej zieleni, tym lepiej. Dlaczego? Czy zielona okolica wpływa na samopoczucie mieszkańców?

Zielona okolica tylko na obrzeżach miasta?

Zwykle niestety tak, szczególnie jeśli mowa o tzw. „dzikiej naturze”. W centrum dużego miasta raczej trudno spotkać miejsca zielone o imponującej powierzchni, chyba, że bierzemy pod uwagę parki miejskie. W pobliskim parku można pobiegać, pojeździć na rowerze czy rolkach, wyjść na spacer z psem, karmić kaczki, poczytać – po prostu odpocząć. Na łonie natury wypoczywa się znacznie przyjemniej. Nie małe znaczenie odgrywa po prostu kolor. Zieleń od lat traktowana jest jako barwa kojąca. Pozwala się uspokoić, odprężyć i zebrać myśli.

Nawet w centrum miasta można spotkać miejsca zielone

Nie będzie to już raczej duża, naturalnie rozwinięta roślinność, ale dokładnie zaprojektowana przestrzeń. Mimo to dodaje miejscu wyjątkowego charakteru i po prostu estetycznie wygląda. Przyroda ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy człowieka. Spacer na świeżym powietrzu, a czasem nawet widok pięknych kwiatów i drzew wystarczy, by uspokoić nerwy. Kontakt z przyrodą relaksuje, ale też zachęca do aktywnego spędzania czasu.

Zielona okolica sposobem na szczęśliwe życie?

Oczywiście, że nie. Nie istnieje gotowa recepta na szczęśliwe życie. To, czy jesteśmy szczęśliwi żyjąc w danym miejscu zależy od wielu rzeczy. Niemniej jednak zielona okolica przyczyni się do poprawy naszego nastroju. Nic zatem dziwnego, że szukając swojego miejsca na ziemi zwracamy uwagę nie tylko na odległość do pracy, szkoły, przedszkola, sklepów i przystanków komunikacji miejskiej, ale także parków i innych miejsc atrakcyjnych przyrodniczo.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments