czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaUsługiZ jakich materiałów wykonuje się schody kręcone?

Z jakich materiałów wykonuje się schody kręcone?

Schody do domu powinny być stabilne i trwałe, a co za tym idzie – bezpieczne. Oczywiście nie bez znaczenia jest funkcjonalność schodów, bo zbyt wąskie i strome nie będą wygodne w codziennym użytkowaniu. Dlatego też, zamawiając schody do domu, należy zastanowić się, jak często będą użytkowane i w którym miejscu mogłyby stanąć, by stać się produktem przydatnym, a nie ograniczającym przestrzeń i utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

Jakie schody do niewielkich pomieszczeń?

Aranżowanie niewielkich pomieszczeń to trudna sztuka, zwłaszcza, gdy dodatkowo musimy wygospodarować miejsce na schody. Jeśli będą to schody proste, z dużym prawdopodobieństwem zajmą całą jedną ścianę. Jeśli będziemy chcieli je skrócić, staną się z kolei bardzo strome. Strome schody nie są problemem, jeśli prowadzą na nieużytkowane poddasze albo do pomieszczeń, z których korzystamy sporadycznie. Takie schody bardzo często spotykamy też przy antresolach, które nocą zamieniają się w miejsce do spania.  W praktyce jednak nie są ani bezpieczne, ani wygodne. Korzystając z nich, trudno wnieść na górę większe przedmioty.

Schody kręcone czy proste?

Doskonałą alternatywą dla klasycznych schodów będą schody kręcone, zwane również okrągłymi bądź spiralnymi. Schody kręcone nie są wynalazkiem współczesności. Układanie stopni w spiralę to rozwiązanie znane i stosowane od lat. Tego typu schody spotykamy starych kościołach, zamkach, pałacach, ratuszach, latarniach morskich – wszędzie tam, gdzie znajdują się wysokie wieże. W przeszłości na znaczne wysokości nie można było dostać się windą, zresztą dziś, nawet jeśli w wieży zainstalowano windę, to takiej budowli nie można pozbawić schodów.

Schody kręcone w starych budowlach to konstrukcje metalowe bądź drewniane. Stopnie z grubej blachy są trwałe i bezpieczne, ale wydają charakterystyczny odgłos. Z kolei stopnie drewniane wymagają renowacji, tym bardziej, że montowano je w czasach, gdy nie było środków chroniących powierzchnię drewnianą przed ścieraniem, wilgocią i robactwem.

Schody kręcone z drewna

Produkowane dzisiaj drewniane schody kręcone to produkty doskonale zabezpieczone przez obtarciami i zarysowaniami, wilgocią czy szkodnikami. Producenci schodów dokładają wszelkich starań, by ich produkty były trwałe i zachowywały estetyczny wygląd przez lata. Duże znaczenia ma tutaj wybór gatunku drewna, ale również jakość stosowanych środków, farb czy lakierów.

Połączenie drewna i metalu

Schody w całości wykonane z drewna nie cieszą się dziś tak dużą popularnością, jak schody spiralne drewniano-metalowe. Z metalu wykonuje się całą konstrukcję, natomiast drewno to materiał na stopnie. Połączenie połyskującego metalu z efektownymi stopniami sprawia, że schody prezentują się bardzo nowocześnie i stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza. Traktowane są na równi z meblami – mają być funkcjonalne, wygodne, ale też po prostu ładne. Nowoczesne schody kręcone nadają pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments