Duże firmy, które zawierają liczne transakcje finansowe i zatrudniają wielu pracowników, zwykle nie decydują się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. Organizują stanowisko pracy dla księgowego, bądź też tworzą dział księgowości, w którym zatrudnienie znajduje kilku księgowych, a często również specjalistów od spraw pracowniczych. Mniejsze firmy, w tym działalności jednoosobowe, nie mogą zaoferować księgowemu pracy na etacie. Zamiast tego usiłują prowadzić księgowość we własnym zakresie, wykorzystując specjalne programy księgowe, albo podejmują współpracę z biurem rachunkowym.
Prowadzenie księgowości firmy
Przedsiębiorca, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z księgowością, nie zawsze z entuzjazmem podejmie się wyzwania, jakim jest prowadzenie księgowości firmy. Nawet jeśli dokumentów księgowych nie jest dużo, a rozliczenie z instytucją podatkową odbywa się na uproszczonych zasadach, przedsiębiorca woli powierzyć sprawy księgowe fachowcom w tej dziedzinie, czyli księgowym. Niejednokrotnie w międzyczasie testuje programy księgowe, upatrując w tym szansy na obniżenie kosztów prowadzenia księgowości i uproszczenie całego procesu. Czasem dobrej jakości program rekomenduje mu właśnie profesjonalny księgowy.
Czym są programy księgowe?
Program księgowy to rozwiązanie pozwalające na automatyczne tworzenie księgi przychodów i rozchodów, co odbywa się natychmiast po wprowadzeniu kolejnego dokumentu księgowego do bazy. Programy księgowe pomagają zatem w prowadzeniu księgowości, a jednocześnie ułatwiają dostęp do danych finansowych, kwot podatków itd. Przedsiębiorca, który korzysta z funkcjonalnego, a jednocześnie łatwego w obsłudze programu, jest w stanie samodzielnie zatroszczyć się o sprawy księgowe firmy. Natomiast idealną sytuację mamy wówczas, gdy współpracujemy z biurem rachunkowym, które udostępnia informacje o operacjach księgowych, korzystając z odpowiedniego programu.
Biuro rachunkowe i dedykowany program księgowych
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych programów księgowych. Najlepszym wyborem są te, które posiadają wbudowany moduł do wystawiania faktur VAT. Wystawianie faktur jest wówczas proste i szybkie, podobnie jak przekazywanie dokumentów księgowych do biura rachunkowego. To, czy skorzystamy z programu dostępnego w wersji online, czy też zdecydujemy się na instalację aplikacji na komputerze, uzależnione jest od indywidualnych upodobań, a także od tego, którą z metod rekomenduje biuro księgowe.
W każdym przypadku istotne jest, by programy księgowe aktualizowały się automatycznie w momencie, gdy zaczynają obowiązywać zmiany w przepisach podatkowych. Oczywiście profesjonalny księgowy będzie trzymał rękę na pulsie i wyłapie ewentualne niezgodności z przepisami prawa, niemniej nie warto oczekiwać, że każda zmiana do programu będzie wprowadzana ręcznie. Nie po to wybieramy programy księgowe z górnej półki, by samodzielnie zajmować się ich aktualizowaniem. Stały dostęp do internetu powinien wystarczyć, by program aktualizował się automatycznie, oczywiście każdorazowo pytając, czy możliwe jest uruchomienie aktualizacji w danym momencie.