poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaDom i OgródCzym posługuje się kominiarz? Akcesoria kominiarskie

Czym posługuje się kominiarz? Akcesoria kominiarskie

Zawód kominiarza należy zaliczyć do profesji niestety niedocenianych. Wiele osób traktuje go po macoszemu, myśląc, że praca kominiarzy, choć brudna, w rzeczywistości jest zajęciem łatwym i niewymagającym szczególnego przygotowania. Sprawy nie ułatwia fakt, że zawód kominiarza rozpatrywany jest w kategoriach bajkowych, jako symbol szczęścia, które będziemy w stanie uchwycić, jeśli w tym samym czasie zdołamy chwycić za guzik. W rzeczywistości jednak bycie kominiarzem to bardzo odpowiedzialne i wymagające zajęcie. Kominiarz nie tylko wykorzystuje akcesoria kominiarskie, ale przede wszystkim wiedzę i doświadczenie, dzięki którym jest w stanie ocenić, czy korzystanie z danego komina będzie bezpieczne.

Przeglądy kominiarskie i czyszczenie komina

Kominiarza wzywamy wówczas, gdy dochodzi do zapchania przewodów kominowych sadzami, liśćmi i ptasimi odchodami. Korzystanie z pieca grzewczego w momencie, gdy mamy do czynienia z niedrożnością komina, jest często niemożliwe, a nawet jeśli uda się wzniecić ogień, to ogrzewanie będzie nieekonomiczne i nieekologiczne, a cały dym trafi z powrotem do pomieszczenia. Poza tym może dojść do zapalenia się sadzy, co może skutkować wybuchem pożaru. Dlatego też w przypadku problemów z niedrożnością komina nie należy czekać, aż problem sam się rozwiąże, a natychmiast wezwać kominiarza.

Kominiarz z uprawnieniami nie tylko czyści kominy, wykorzystujące do tego specjalne akcesoria kominiarskie, ale ma prawo do wykonywania okresowych przeglądów komina. Oznacza to, że może być wezwany nie tylko wtedy, gdy komin wymaga czyszczenia, ale również wówczas, gdy z kominem nic złego się nie dzieje, ale przypada termin kolejnego badania kontrolnego. Specjalistyczny sprzęt dla kominiarzy przydatny jest zarówno podczas sprawdzania drożności, czy też stopnia niedrożności, jak i czyszczenia przewodów kominowych.

Wejście na dach i akcesoria kominiarskie

W nowoczesnych budynkach wejście na dach możliwe jest bezpośrednio ze strychu, za pomocą wyłazu dachowego. W starszych domach wyłazu często brakuje, co oznacza, że kominiarz wchodzi na dach po drabinie przystawionej do ściany budynku. Najistotniejsze jest jednak to, co znajduje się na dachu, czy został wyposażony w elementy zapewniające wygodną i bezpieczną komunikację dachową. Jeśli na dachu zamontowano stopnie i ławy kominiarskie, kominiarz porusza się sprawniej i pewniej, łatwiej jest mu przenieść dość ciężkie akcesoria kominiarskie.

Podstawowy sprzęt dla kominiarzy

Wśród najczęściej wykorzystywanych akcesoriów kominiarskich należy wymienić liny i druty kominiarskie. Ich długość może być różna, zwykle waha się w granicach 3-6 mb. Drut kominiarski z jednej strony zakończony jest praktycznym uchwytem, z drugiej gwintowaną zakuwką. Niestety sam drut nie zawsze da sobie radę z zabrudzeniami zgromadzonymi w kominie. Niejednokrotnie konieczne jest wykorzystanie kul, szczotek i szczeliw. Kule stosuje się w przypadku czyszczenia komina od góry, gdy próbujemy przebić się przez sadzę i strącić ją na dół, skąd następnie zostanie zebrana. Natomiast szczotki wykorzystuje się zarówno do czyszczenia kominów, jak i ścianek wewnętrznych kotłów centralnego ogrzewania.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments