Niezależnie od tego, czy mówimy o schodach wewnętrznych, czy zewnętrznych, do ich wykonania używa się materiałów tego samego rodzaju, choć częstotliwość użycia może być inna. Przykładowo zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków spotykamy schody wykonane z metalu, betonu czy drewna. Które rozwiązanie i w jakich warunkach sprawdza się lepiej – schody metalowe czy drewniane?
Schody wewnętrzne i zewnętrzne – zastosowania
Schody wewnętrzne z betonu, drewna lub metalu
Schody wewnętrzne mają zapewnić sprawną komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku. Oznacza to, że łączą parter z piętrem lub poddaszem użytkowym, piwnicę z parterem, poddasze ze strychem czy też parter z antresolą. Oczywiście nie w każdym z wymienionych przypadków dojdzie do zastosowania tych samych rozwiązań i wykorzystania tych samych materiałów do produkcji schodów. Jeśli chodzi o schody łączące piętra, najczęściej wykonuje się je z żelbetonu, a następnie obkłada drewnem, płytkami lub wykładziną dywanową. Z kolei klasyczne schody strychowe wykonuje się z drewna, a schody nożycowe z metalu. Wszystko zależy od tego, gdzie takie schody będą usytuowane i w jaki sposób użytkowane.
Schody zewnętrzne betonowe, drewniane lub metalowe
Zastosowania schodów zewnętrznych mogą być bardzo różne. Przede wszystkim należy wspomnieć o schodach betonowych, usytuowanych przed głównym wejściem do budynku. Zwykle składają się z zaledwie kilku stopni, ale mają dużą szerokość, pokrywającą się z szerokością tarasu lub ganku. Do zastosowań zewnętrznych nadają się również schody drewniane. Najczęściej spotykamy je w przypadku domów powstałych z drewna, w tym niewielkich domków letniskowych. Kolejnym rozwiązaniem są schody metalowe, wyposażone w stopnie z kratownicy lub tworzywa sztucznego o podwyższonej trwałości. Takie schody mogą łączyć balkon lub taras z ogrodem albo zapewniać dostęp do strychu, na który nie da się wejść z wewnątrz budynku.
Schody metalowe czy drewniane?
Trudno jednoznacznie określić, który materiał do produkcji schodów jest lepszy. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu schody będą zamontowane, a tym samym jak często użytkowane i jak mocno narażone na działanie wilgoci czy ostrego słońca. Istotne jest także to, czy schody z danego materiału pasują do stylistyki budynku lub pomieszczenia. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest połączenie materiałów, czyli schody metalowo-drewniane.
Odpowiadając na pytanie schody metalowe czy drewniane, koniecznie należy wspomnieć o schodach modułowych, których konstrukcja i balustrada wykonane są z metalu, natomiast stopnie z drewna. Takie połączenie zapewnia schodom atrakcyjny wygląd. Drewniane elementy ocieplają pomieszczenie, natomiast metal w modnym kolorze zapewnia im nowoczesny wygląd. Ponadto metalowa konstrukcja zapewnia schodom stabilność i bezpieczeństwo użytkowania, a przy tym nie wpływa negatywnie na komfort użytkowania schodów. Chodzenie boso po metalowych stopniach trudno byłoby nazwać szczególnie przyjemnym, natomiast drewno sprawdza się w tej roli doskonale.