piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDom i OgródKominek – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kominek – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wiele osób decyduje się na montaż kominka ze względu na jego walory estetyczne. Salon wyposażony w kominek prezentuje się stylowo i nowocześnie, a jednocześnie jest miejscem przytulnym, gdzie można przyjemnie spędzić czas w jesienno-zimowe wieczory. Nie ma nic złego w kupowaniu kominka ze względu na jego estetykę, ale przed zakupem warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat urządzenia.

Co warto wiedzieć przez zakupem kominka?

Kominek jak dodatkowe źródło energii

Przede wszystkim należy określić, jaką funkcję będzie pełnić urządzenie. Dla niektórych kominek to tylko ciekawy gadżet, który podkreśla charakter wnętrza, dla innych jest to ważne źródło ciepła, stanowiące o bezpieczeństwie energetycznym budynku. Zanim zdecydujemy się na budowę i montaż kominka, musimy określić, jakie są nasze oczekiwania. Czy chcemy, by kominek ogrzewał większą ilość pomieszczeń i pracował w okresie grzewczym niemal nieprzerwanie, czy też plan ujemy uruchamiać go sporadycznie? A może kominek ma służyć również do ogrzewania wody użytkowej? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać wcześniej, najlepiej już na etapie projektowania i budowy budynku, zwłaszcza jeśli urządzenie ma współpracować z systemem rozprowadzania gorącego powietrza i być podłączone do instalacji wodnej.

Powierzchnia użytkowa a moc grzewcza urządzenia

Jeśli zdecydujemy, że kominek będzie odpowiedzialny za ogrzewanie większej ilości pomieszczeń, musimy dobrać urządzenie, które poradzi sobie z ogrzaniem danej powierzchni. Ważna jest moc i sprawność wkładu kominkowego. Na rynku dostępne są kominki o różnej mocy. Niektóre z nich nadają się właściwie tylko do tego, by ogrzać pomieszczenie, w którym się znajdują, inne poradzą sobie z ogrzaniem niewielkiego domu. Im wyższa moc urządzenia, tym bardziej efektywne ogrzewanie. Kominki o niskiej sprawności spalają duże ilości drewna, ale nie są w stanie utrzymać optymalnej temperatury.

Układ pomieszczeń i lokalizacja przewodów kominowych

Pomieszczenie, w którym stanie kominek, musi być odpowiednio wentylowane. Ale jeszcze ważniejsze od rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych jest usytuowanie przewodów kominowych. W nowopowstających budynkach można dokładnie zaplanować, gdzie stanie kominek i w którym miejscu zostanie podłączony do komina. Natomiast ci, którzy chcą kupić kominek do starego domu, nie mogą wybrać dowolnego urządzenia, a takie, które będzie pasowało do aktualnego układu pomieszczeń i lokalizacji przewodów kominowych. Kupując kominek, należy pamiętać, że komin, przy którym stanie, powinien mieć właściwie dobraną wysokość i powierzchnię przekroju.

Kominek i jego cena

Zanim wybierzemy się do sklepu z zamiarem zakupu kominka, powinniśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny takich urządzeń. Nie chodzi jedynie o koszt zakupu wkładu kominkowego, ale również koszt wykonania obudowy. Tutaj sporo zależy od tego, jakimi materiałami wkład będzie obudowany i jak ta obudowa ostatecznie ma wyglądać. Im prostsze formy, tym koszt montażu będzie niższy.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments