poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaCo to jest atlas ćwiczeń?

Co to jest atlas ćwiczeń?

Osoby, które zaczynają interesować się tematyką treningów na siłowni, treningów personalnych, treningów obwodowych, siłowych itd., przeglądają zawartość wielu różnych stron prowadzonych przez trenerów personalnych, a tam znajdują informacje o atlasie ćwiczeń. Prawdopodobnie zostaną poinstruowani, jak z niego korzystać w przypadku chęci samodzielnego układania planów treningowych. Ale czym właściwie jest atlas ćwiczeń i dlaczego warto wykupić do niego dostęp?

Profesjonalne plany treningowe

Plany dostosowane do potrzeb i możliwości podopiecznych

Trener personalny to osoba, która zajmuje się opracowywaniem planów treningowych dla swoich klientów, a następnie czuwa nad poprawnym i bezpiecznym wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń oraz dba o utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Ćwiczenia, jakie proponuje swoim klientom, powinny być dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Profesjonalny plan treningowy nie może zawierać ćwiczeń, których klient nie jest w stanie wykonać ze względu na stan zdrowia, przebyte urazy czy niską sprawność fizyczną. Prawdopodobnie wprowadzenie trudniejszych ćwiczeń będzie możliwe w przyszłości.

Ćwiczenia na różne partie ciała

Profesjonalny plan treningowy powinien zawierać ćwiczenia na różne partie ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tych, nad których poprawą zależy podopiecznym. Kobiety bardzo często zainteresowane są ćwiczeniami na brzuch i pośladki, natomiast mężczyźni skupiają się na górnych częściach ciała, ale oczywiście nie jest to regułą. Niekiedy celem treningu jest poprawa siły fizycznej i wytrzymałości, bez konieczności zbudowania masy mięśniowej w określonym miejscu.

Różnorodna aktywność dzięki atlasowi ćwiczeń

Dobry plan ćwiczeń powinien zawierać urozmaicone ćwiczenia, tak by klient na każdym treningu mógł wykonywać coś nowego, ciekawego. Oczywiście nie chodzi o to, by każdy trening był zupełnie inny od poprzedniego, bo pewnych elementów nie da się pominąć. Niemiej trener personalny powinien dbać o to, by przygotowane przez niego treningi nie były monotonne. Zadanie będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli będzie mieć dostęp do atlasu ćwiczeń, czyli bazy zawierającej setki ćwiczeń wraz z instruktażem wykonania.

Atlas ćwiczeń – zestawy ćwiczeń wraz ze szczegółowymi opisami

Wielu trenerów personalnych opracowuje własny atlas ćwiczeń, nie chcąc korzystać z baz przygotowanych przez kolegów po fachu. Oczywiście wiele ćwiczeń powtarza się w takich bazach, choć zdarzają się i zupełnie nowe propozycje. Tym, co różni poszczególne bazy, jest sposób opracowania. To od trenera personalnego zależy, jak każde ćwiczenie z zestawu zostanie opisane. Najczęściej atlas ćwiczeń zawiera pisemną instrukcję wykonania danego ćwiczenia i zdjęcia poszczególnych etapów. Niekiedy towarzyszy temu grafika, innym razem filmy instruktażowe. Ćwiczenia mogą być pogrupowane na takie do wykonania na profesjonalnej sali treningowej oraz takie, które nie wymagają żadnego sprzętu. Atlas ćwiczeń bardzo często dzielony jest na kilka kategorii, a każda z nich zawiera ćwiczenia na poszczególne partie ciała.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments