piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnologieJak powstaje PCB? Przebieg procesu produkcji

Jak powstaje PCB? Przebieg procesu produkcji

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny, a szczególnie elektronikę domową i użytkową, systematycznie przybywa firm, które zajmują się produkcją płytek PCB. Bez obwodów drukowanych wysokiej jakości nie może być mowy o dobrym sprzęcie elektronicznym. Oczywiście spore znaczenie ma tutaj również wygląd urządzenia i łatwość obsługi, ale to przede wszystkim sprawność, funkcjonalność i wydajność elektroniki decyduje, czy produkt przypadnie do gustu kolejnym użytkownikom.

Produkcja PCB na zamówienie

Producenci elektroniki coraz częściej korzystają z usług firm zewnętrznych, szczególnie jeśli chodzi o proces produkcji płytek drukowanych. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło płytki drukowane na zamówienie, wyświetli nam się szereg firm, które zajmują się zarówno prototypowaniem PCB, jak i produkcją seryjną. Niezależnie od wyboru firmy, proces produkcji płytki PCB zwykle wygląda bardzo podobnie, a jego pierwszym etapem jest analiza dokumentacji technicznej dostarczonej przez klienta.

Dokumentacja wymagana do produkcji PCB

Każda firma, dla której produkcja PCB stanowi jeden z podstawowych filarów działalności, powinna zamieścić na swojej stronie formularz umożliwiający złożenie zamówienia na płytkę drukowaną na odległość. Aby cały proces przebiegał szybciej, na stronie internetowej, obok formularza, powinny znajdować się informacje na temat wymaganej dokumentacji technicznej. Klient, który zapozna się z takimi informacjami, wie, jakie załączniki powinien dołączyć do opisu zlecenia. Producent PCB pobiera załączniki i dokonuje przeglądu przesłanej dokumentacji. Jeśli jest kompletna, a opis zlecenia nie wzbudza żadnych wątpliwości, możliwe jest rozpoczęcie procesu produkcji płytek drukowanych.

Wybór laminatu i wiercenie otworów

Obwody drukowane wykonuje się na laminatach różnego typu. Jeśli wybierzemy laminat odpowiedni w przypadku danego projektu na płytkę drukowaną, możemy przystąpić do wiercenia otworów. Najpierw wykonuje się otwory bazowe z użyciem wielowrzecionowych maszyn. Otwory muszą być wykonane precyzyjnie, bez niepotrzebnych nacięć i wystrzępień. Następnie z płytki należy usunąć zanieczyszczenia i pyłki pozostałe po wierceniu, a także warstwę utlenioną.

Kolejne etapy produkcji PCB

W dalszej kolejności na płytkę drukowaną nakłada się warstwę ochronną przed trawieniem, a następnie środek trawiący. Po procesie trawienia miedzi przechodzimy do nałożenia warstwy soldermaski, która utwardzana jest termicznie bądź z wykorzystaniem promieniowania UV. Następnie wykonywane jest cynowanie i nakładanie warstwy opisowej. Po wykonaniu opisów technologicznych można przejść do procesu frezowania i ryclowania płytki drukowanej, a po zakończeniu obróbki mechanicznej – ponownego czyszczenia powierzchni PCB. Tak przygotowana płytka podlega szczegółowej kontroli. Po przeprowadzeniu kontroli płytka może być spakowana i przekazana klientowi.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments