czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnologieCzym zajmuje się współczesna drukarnia?

Czym zajmuje się współczesna drukarnia?

Dzisiejsza drukarnia to w rzeczywistości przedsiębiorstwo wielousługowe. Działa zupełnie inaczej niż dawne zakłady drukarskie, w których powstawały jedynie książki, czasopisma, broszury, plakaty czy ulotki. Oczywiście dziś w dalszym ciągu są to podstawowe produkty rynku drukarskiego, ale drukarnie rozszerzyły zakres działalności o usługi projektowe, wydruk na materiałach innych niż papier (folia, płótno), a nawet produkcję gadżetów reklamowych, takich jak długopisy, smycze, czapki, kubki czy koszulki.

Czy branża drukarska chyli się ku upadkowi?

Mimo iż kilkanaście lat temu zwiastowano koniec książki drukowanej, okazuje się, że żaden inny nośnik nie jest w stanie zastąpić papieru. To prawda, że przyjemna lektura może odbywać się również przy okazji korzystania z e-booków czy audiobooków, ale nie wszystkim taka forma czytania powieści odpowiada. Podobnie jest z czasopismami. Niektóre tytuły nie ukazują się już w wersji drukowanej, ale zapotrzebowanie na papierowe egzemplarze w dalszym ciągu jest bardzo duże. Trudno wyobrazić sobie też, by zaprzestano wydruku wizytówek, ulotek czy plakatów. To prawda, że marketing internetowy działa dziś bardzo prężnie, ale nie jest w stanie zupełnie wyprzeć  z rynku tradycyjnych materiałów reklamowych.

W drukarniach w dalszym ciągu powstają zaproszenia. Rozwój najnowszych technologii nie sprawił, że przestaliśmy rozumieć, kogo i na co wypada zaprosić telefonicznie, za pomocą sms czy wiadomości e-mail, a kto i z jakiego powodu zdecydowanie powinien otrzymać eleganckie zaproszenie w kopercie. Branża drukarska nie chyli się ku upadkowi. Przeciwnie – działa bardzo prężnie i stara się sprostać potrzebom dzisiejszych klientów.

Nowoczesna drukarnia cyfrowa

Dziś drukujemy dużo, szybko i w imponującej jakości. Wszystko to za sprawą technologii druku cyfrowego, która co prawda nie wyparła całkowicie tradycyjnych metod wydruku, ale w wielu miejscach zdołała je zastąpić. Wydruk dokumentów z plików komputerowych to czynność, którą można powtarzać w nieskończoność. Można też wprowadzać szybkie poprawki do plików komputerowych bez jakichkolwiek zmian w ustawieniach maszyn drukarskich. Nowoczesna drukarnia cyfrowa (zobacz drukarnia Gutenberg) może obsłużyć wielu klientów w znacznie krótszym czasie niż drukarnie sprzed kilkunastu lat. Zachowuje przy tym najwyższą jakość wydruków.

Jakie usługi świadczy drukarnia?

Współczesna drukarnia świadczy szereg usług, które do niedawna nie mogłyby się znaleźć w kategorii standardowych. Do takich usług należą m.in. wydruk obrazów na płótnie, wydruk fototapet (również ze zdjęć dostarczonych przez klientów), wydruk naklejek na ściany, meble i okna, folii do podświetleń czy wydruk gigantycznych bilbordów reklamowych. Oprócz tego nowoczesna drukarnia zajmuje się wykonywaniem projektów graficznych, np. projektów zaproszeń, fotoksiążek, wizytówek. Zdarza się też, że młoda para prosi o przygotowanie całej papierowej oprawy wesela, a więc zaproszeń, winietek, księgi gości, drzewa życzeń, a także tekturowych pudełek na ciasto.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments