piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnologieBierne i czynne elementy elektroniczne

Bierne i czynne elementy elektroniczne

Na funkcjonalność i sprawne działanie urządzenia elektronicznego składa się wiele różnych czynników, m.in. wygląd i trwałość obudowy, przejrzysty interfejs użytkownika, ale także sposób łączenia poszczególnych elementów elektronicznych. Elementy elektroniczne dzieli się na bierne (pasywne) i czynne (aktywne). Układ elektroniczny to kombinacja wielu bardzo różnych elementów elektronicznych.

Elementy obwodów elektronicznych i elektrycznych

Układy elektroniczne i elektryczne składają się z szeregu elementów połączonych zgodnie ze schematem, co zapewnia im możliwość zrealizowania określonej funkcji.  Pod kątem budowanego układu elektronicznego projektowane są płytki drukowane. Nazywa się je też płytkami obwodu drukowanego lub płytkami PCB. Każda z tych nazw używana jest na określenie płytki z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi i punktami lutowniczymi, na której to montuje się podzespoły elektroniczne.

Elementy elektroniczne a układy scalone

Wróćmy jednak do elementów elektronicznych i elektrycznych. Zgodnie z definicją są to konstrukcyjnie nierozdzielne, samodzielne elementy obwodów elektrycznych lub elektronicznych. Każdy element odgrywa ważną funkcję w procesie budowy układu elektrycznego. Każdy ma swoje parametry i zakres zastosowań. Każdy ma też własny symbol, którego używa się podczas opracowywania schematów obwodów elektronicznych. Oprócz tego wyróżniamy tzw. układy scalone, które niektórzy traktują jako pewien rodzaj elementów elektronicznych, choć w rzeczywistości nazwa ta używana jest na wyrost, bo układy scalone mogą składać się nawet z tysięcy drobnych elementów elektronicznych.

Elementy elektroniczne i ich rodzaje

Elementy elektroniczne dzieli się na bierne i czynne. Podział na dwie grupy (elementy pasywne i aktywne) wynika z faktu, że niektóre elementy układu elektronicznego jedynie pobierają energię elektryczną, a inne są zdolne do jej przekształcania.

Elementy bierne to takie, które wyłącznie pobierają energię elektryczną. Elementy pasywne mają możliwość gromadzenia energii elektrycznej, kondensator gromadzi energię elektryczną w polu elektrycznym, rezystor zamienia ją na ciepło, a cewka gromadzi w utworzonym wokół niej polu magnetycznym. Do tej kategorii należy zaliczyć wymienione już kondensatory, rezystory, cewki, ale także transformatory (cewki sprzężone magnetycznie). Wśród elementów pasywnych niekiedy wymienia się również źródła prądu stałego i napięcia stałego.

Z kolei elementy czynne to elementy elektryczne i elektroniczne umożliwiające przekształcanie energii elektrycznej. Do tej grupy zaliczamy sterowane źródła prądu, sterowane źródła napięcia, półprzewodniki (tranzystory, tyrystory), a także rzadko stosowane lampy elektronowe. W elementach aktywnych pojawiają się źródła prądu i napięcia, ale to nie jest tak, że one same z siebie wytwarzają prąd lub napięcie – są to elementy aktywnie uczestniczące w tworzeniu i przetwarzaniu sygnałów.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments