piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaDom i OgródZ czego produkuje się dobry pellet?

Z czego produkuje się dobry pellet?

Ogrzewanie biomasą jest ekonomiczne, ekologiczne i bardzo wygodne, ale pod warunkiem, że korzystamy z paliwa dobrej jakości. Popularność pelletu sprawiła, że niektórzy upatrują w tym szansy na łatwy zarobek. Wydaje im się, że wystarczy przerobić różnorakie odpady i wprowadzić je na rynek w atrakcyjnej dla klienta cenie. Oczywiście tani pellet wcale nie musi być zły, niemniej zanim zdecydujemy się na zakup, warto poczytać nieco na temat producenta opału i prowadzonego przez niego procesu produkcji. Dobry pellet musi mieć też odpowiednią kaloryczność i wilgotność.

Z czego powstaje pellet?

Wyróżniamy kilka rodzajów pelletu. Podziału dokonuje się ze względu na typ surowca, jaki został wykorzystany do produkcji. Pellet może powstać z odpadów drzewnych, słomy zbóż czy łusek słonecznika. W każdym przypadku najważniejsze jest, by surowiec został odpowiednio wyselekcjonowany i zabezpieczony. Dobry pellet nie może powstać ze złego surowca. Chore czy pokryte impregnatem drewno zupełnie nie nadaje się do produkcji pelletu, podobnie jak nagnite części słonecznika czy zbutwiała słoma. Ponadto do surowca nie powinny dostać się żadne zanieczyszczenia w postaci chemikaliów, klejów, opiłków metalu czy choćby materiałów drewnopodobnych.

Jak powstaje dobry pellet drzewny?

Najpopularniejszym rodzajem pelletu jest pellet drzewny. Powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak zręby i wióry. Do produkcji pelletu nie wykorzystuje się kory drzewnej – przeciwnie, każda belka drewna musi być dokładnie okorowana. Najlepiej, jeśli producent pelletu kontroluje cały proces produkcyjny, poczynając już od wspomnianego korowania drewna. Możliwe jest to w przypadku, gdy producent prowadzi jednocześnie zakład obróbki drzewnej. Prowadząc tartak, może kontrolować, w jaki sposób gromadzone są odpady drzewne i czy nie trafiają do nich żadne zanieczyszczenia.

Wyselekcjonowane odpady drzewne są rozdrabniane i gniecione w taki sposób, by powstała z nich gładka masa. Obróbce podlegają wyłącznie odpady drzewne, najczęściej z dodatkiem wody. W procesie produkcji nie stosuje się żadnych sztucznych dodatków. Dobry pellet nie zawiera w składzie lepiszczy, klejów, materiałów drewnopodobnych ani żadnych innych substancji. Gotowa masa drzewna musi odparować, tak by możliwe było przeciśnięcie jej przez praskę i uformowanie zgrabnych granulek. Gotowy granulat podlega jeszcze suszeniu, a następnie trafia do foliowych worków.

Dobry pellet – właściwości

Pellet dobrej jakości dociera do klienta w całości, w tym znaczeniu, że granulat nie jest pokruszony, a w worku znajduje się bardzo niewielka ilość popiołu. Poza tym granulki powinny mieć jednakowy kształt, wielkość i kolor. Kiedy wrzucimy je do pieca, w pomieszczeniu powinna być wyczuwalna przyjemna woń palonego drewna. Dobry pellet spala się równo i długo. Nie strzela, nie kopci, nie zapycha podajnika. Natomiast w sytuacji, gdy każdego dnia borykamy się z awariami podajnika, a popielnik zapełnia się w błyskawicznym tempie, warto rozejrzeć się za paliwem pochodzącym z innego źródła.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments