Wybierając wkład kominkowy do swojego domu, kierujemy się wieloma różnymi czynnikami, począwszy od mocy i sprawności urządzenia, poprzez jego typ (kominek z płaszczem wodnym lub bez płaszcza), rodzaj użytych materiałów (kominek stalowo-szamotowy lub żeliwny), skończywszy na wyglądzie urządzenia. Rozmiar i kształt wkładu kominkowego poniekąd decyduje o wyglądzie obudowy. Jak wybrać obudowę do kominka z płaszczem wodnym?
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym
Zdecydowana większość użytkowników kominków traktuje je jako dodatkowe źródło ciepła
i uruchamia sporadycznie w okresie występowania siarczystych mrozów, czy też po prostu wtedy, gdy chce stworzyć w domu przyjemną atmosferę i spędzić miły wieczór. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kominków wyposażonych we wkład z płaszczem wodnym. Taki wkład umożliwia połączenie kominka z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Tym samym kominek ogrzewa nie tylko pomieszczenie, w którym został zamontowany, ale także inne wnętrza. Dodatkowo podgrzewa wodę użytkową, wykorzystywaną do mycia, prania czy kąpieli. Jak to możliwe? Wkład kominkowy posiada wbudowany płaszcz wodny. Przepływająca przez niego woda zwiększa swoją temperaturę, a następnie przepompowywana jest do zbiorników na wodę użytkową i kaloryferów.
Montaż takiego wkładu jest zdecydowanie bardziej wymagający, aniżeli ma to miejsce w przypadku wkładów bez płaszcza. Pod uwagę należy wciąż nie tylko usytuowanie przewodów kominowych, ale także sposób wykonania instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Warto również dokładniej zapoznać się z tematem kominek z płaszczem wodnym obudowa.
Jak wybrać obudowę do kominka z płaszczem wodnym?
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym ma zwykle dość pokaźne rozmiary. Oznacza to, że obudowa kominkowa również może zająć sporo miejsca. Z tego powodu zaprojektowanie i wykonanie obudowy należy zlecić fachowcom, którzy rozplanują całość w taki sposób, by obudowa kominka nie przytłoczyła pomieszczenia.
Obudowę do komika w płaszczem wodnym wykonuje się z tych samych materiałów, co obudowę do kominków tradycyjnych. Może to być obudowa z betonu, którą następnie maluje się zwykłą farbą do ścian, może to być obudowa z cegieł lub kamienia. Najczęściej stawia się jednak na gładkie i lśniące płyty granitowe lub marmurowe. Takie płyty wyglądają stylowo i nowocześnie, a przy tym spełniają szereg innych wymagań stawianych przez użytkowników kominków.
Na co zwrócić uwagę, projektując obudowę do kominka?
Jak wybrać obudowę do kominka z płaszczem wodnym? Przede wszystkim w taki sposób, by nie ograniczała funkcjonalności pomieszczenia. Obudowa nie powinna utrudniać przejścia czy blokować dostępu do mebli, okien itd. Poza tym powinna być wykonana z materiałów trwałych, odpornych na działanie wysokich temperatur, nieblaknących pod wpływem światła. Ważne jest również, by obudowę dało się łatwo wyczyścić i nie była kłopotliwa w pielęgnacji. Wszystkie te warunki spełniają kamienne płyty, a dodatkową ich zaletą jest piękny wygląd.