wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiKoszt prowadzenia firmy w UK – podatki w UK

Koszt prowadzenia firmy w UK – podatki w UK

Decyzja o emigracji do Wielkiej Brytanii bardzo często wynika z niemożności znalezienia odpowiedniej pracy w Polsce, a co za tym idzie – zgromadzenia środków niezbędnych do realizacji wymarzonej inwestycji, budowy domu czy zakupu mieszkania. Wydaje się, że praca zagranicą jest rozwiązaniem, które pozwoli na zgromadzenie wymaganej puli pieniędzy i rzeczywiście, niekiedy kilka lat spędzonych w UK wystarczy, by można było myśleć o budowie domu w Polsce, ale nie zawsze wygląda to tak kolorowo. Problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w UK również się zdarzają, a czasem lepszym wyjściem jest założenie własnej firmy. Jakie są podatki w UK i inne koszty prowadzenia własnej firmy na Wyspach?

Co składa się na koszty prowadzenia firmy?

Chcąc dokładnie omówić koszty prowadzenia działalności, należy zacząć od formalności związanych z założeniem firmy. Wiele osób pyta, ile kosztuje otwarcie firmy, czy z tego tytułu należy dokonywać jakichś wpłat do HMRC lub innych instytucji. Okazuje się, że dokonanie wpisów i rejestracji nie jest kosztowne, ale w przypadku niektórych form działalności wymagane jest wniesienie wkładu, zatem zgromadzenie pewnych środków finansowych na start byłoby wskazane. Natomiast jeśli chodzi o składki i opłaty z tytułu otwarcia firmy, konieczność dopełnienia formalności, zdobycia dodatkowych pozwoleń i zaświadczeń, we wszystkim może pomóc polskie biuro księgowe.

Jednym z większych kosztów prowadzenia firmy będzie wynajęcie lokalu. Oczywiście wiele zależy tu od branży i charakteru świadczonych usług, inne będą koszty wynajęcia biura, inne powierzchni handlowej, a jeszcze inne magazynu. Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się coworking albo ustalenie siedziby firmy we własnym mieszkaniu.

Pomijając koszty związane z bieżącą działalnością, korzystaniem ze środków transportu, eksploatacją urządzeń biurowych, rachunkami za telefon czy Internet, przedsiębiorcy z reguły martwią się o wysokość opłat na ubezpieczenie i podatki w UK.

Jaki podatki w UK płacą przedsiębiorcy?

Przekonanie, że prowadzenie firmy w UK opłaca się bardziej, aniżeli podobna działalność w Polsce, nie wzięło się znikąd. Podatki w UK rzeczywiście są niższe aniżeli w Polsce, poza tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę LTD, mogą liczyć na atrakcyjne ulgi i zwolnienia. Wystarczy porównać wysokość kwoty wolnej od podatku, czy wysokość progu dochodowego, do którego nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie.

Omawiając podatki w UK, jakie musi opłacać osoba prowadząca firmę w UK, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o podatku dochodowym. Każda osoba zatrudniona w Wielkiej Brytanii, a także dyrektor spółki LTD, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Kwota wolna od podatku wynosi w tej chwili 12 500 GBP, powyżej tej sumy obowiązuje stawka 20%. Kolejne stawki to 40% podatku dla dochodów wynoszących 37 500 – 150 000 GBP rocznie oraz 45% podatku dla dochodów przekraczających 150 000 GBP rocznie. Oprócz tego wspomnieć należy o Corporation Tax, czyli odpowiedniku płaconego w Polsce podatku CIT. Z kolei podatek VAT wymaga osobnego omówienia, gdyż nie każda osoba prowadząca działalność w UK jest podatnikiem VAT.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments