poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaTechnologieDruk offsetowy a druk cyfrowy

Druk offsetowy a druk cyfrowy

Realizacja zleceń drukarskich może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod, choć prawdą jest, że obecnie większość osób poszukuje drukarni cyfrowej, która szybko dostarczy im gotowe wydruki i to w imponującej jakości. Druk cyfrowy zdobył dużą popularność, ponieważ jest metodą szybką, łatwą do stosowania i pozwalająca na personalizację poszczególnych wydruków. Mimo to w niektórych sytuacjach niezastąpiony bywa druk offsetowy.

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy wykonywany jest przy użyciu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej, która tworzy wydruk na podstawie danych przesyłanych z komputera. Oznacza to, że w każdej chwili można zmienić wygląd projektu, np. zaproszenia ślubnego i na każdym z nich umieścić inne dane gości weselnych. Druk cyfrowy nie wymaga użycia żadnych form drukarskich, dlatego realizacja druku, a co za tym idzie – całego zlecenia, następuje szybciej aniżeli druku offsetowego.

Oczywiście drukarnia zaproszeń może wydrukować zaproszenia metodą offsetową, co zapewni im wyjątkową jakość i bardzo efektowny wygląd. Rozwiązanie to rekomendowane jest zwłaszcza w przypadku wydruku większej ilości takich samych (niespersonalizowanych) zaproszeń.

Druk offsetowy i jego charakterystyka

Druk offsetowy jest metodą starszą, wymagającą użycia specjalnie wykonywanych do poszczególnych projektów matryc. Druk offsetowy nazywa się też techniką druku płaskiego, a to ze względu na fakt, iż poszczególne elementy wspomnianej matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie.

Druk offsetowy jest obecnie stosunkowo tani i szybki, choć nie może równać się z prędkością pozyskiwania wydruków cyfrowych i nie jest opłacalny w przypadku tworzenia pojedynczych odbitek. Natomiast doskonale sprawdza się w przypadku większych nakładów, a szczególnie czasopism, książek i katalogów, które powinny charakteryzować się wysoką jakością druku, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i ilustracje.

Druk offsetowy może być wykonywany na rozmaitych podłożach, nie tylko zwykłym papierze, ale również kartonach, papierach powlekanych i wielu innych. Obraz przenoszony jest na podłoże drukowe za pomocą elementu pośredniczącego, czyli cylindra pokrytego obciągiem (gumą offsetową). Farba najpierw trafia na gumę cylindra i dopiero potem na podłoże drukowe, czyli właściwy materiał, na którym realizowany jest wydruk. Docisk stalowego cylindra wspomaga cały zabieg i utrwala nadruk. Warto również dodać, że w zależności od rodzaju podłoża stosuje się rozmaite gumy offsetowe.

Druk offsetowy  – zalety

Nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości drukarnie zrezygnowały z druku offsetowego. W technice tej wykorzystuje się specjalistyczne farby, które są dość maziste i olejowe, ale dzięki temu niezwykle intensywne. To oznacza, że wydruki wykonane techniką offsetową są wyjątkowo dokładne. Przy dużych nakładach powtarzalnych odbitek jest bezkonkurencyjny cenowo.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments