Realizacja zleceń drukarskich może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod, choć prawdą jest, że obecnie większość osób poszukuje drukarni cyfrowej, która szybko dostarczy im gotowe wydruki i to w imponującej jakości. Druk cyfrowy zdobył dużą popularność, ponieważ jest metodą szybką, łatwą do stosowania i pozwalająca na personalizację poszczególnych wydruków. Mimo to w niektórych sytuacjach niezastąpiony bywa druk offsetowy.
Na czym polega druk cyfrowy?
Druk cyfrowy wykonywany jest przy użyciu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej, która tworzy wydruk na podstawie danych przesyłanych z komputera. Oznacza to, że w każdej chwili można zmienić wygląd projektu, np. zaproszenia ślubnego i na każdym z nich umieścić inne dane gości weselnych. Druk cyfrowy nie wymaga użycia żadnych form drukarskich, dlatego realizacja druku, a co za tym idzie – całego zlecenia, następuje szybciej aniżeli druku offsetowego.
Oczywiście drukarnia zaproszeń może wydrukować zaproszenia metodą offsetową, co zapewni im wyjątkową jakość i bardzo efektowny wygląd. Rozwiązanie to rekomendowane jest zwłaszcza w przypadku wydruku większej ilości takich samych (niespersonalizowanych) zaproszeń.
Druk offsetowy i jego charakterystyka
Druk offsetowy jest metodą starszą, wymagającą użycia specjalnie wykonywanych do poszczególnych projektów matryc. Druk offsetowy nazywa się też techniką druku płaskiego, a to ze względu na fakt, iż poszczególne elementy wspomnianej matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie.
Druk offsetowy jest obecnie stosunkowo tani i szybki, choć nie może równać się z prędkością pozyskiwania wydruków cyfrowych i nie jest opłacalny w przypadku tworzenia pojedynczych odbitek. Natomiast doskonale sprawdza się w przypadku większych nakładów, a szczególnie czasopism, książek i katalogów, które powinny charakteryzować się wysoką jakością druku, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i ilustracje.
Druk offsetowy może być wykonywany na rozmaitych podłożach, nie tylko zwykłym papierze, ale również kartonach, papierach powlekanych i wielu innych. Obraz przenoszony jest na podłoże drukowe za pomocą elementu pośredniczącego, czyli cylindra pokrytego obciągiem (gumą offsetową). Farba najpierw trafia na gumę cylindra i dopiero potem na podłoże drukowe, czyli właściwy materiał, na którym realizowany jest wydruk. Docisk stalowego cylindra wspomaga cały zabieg i utrwala nadruk. Warto również dodać, że w zależności od rodzaju podłoża stosuje się rozmaite gumy offsetowe.
Druk offsetowy – zalety
Nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości drukarnie zrezygnowały z druku offsetowego. W technice tej wykorzystuje się specjalistyczne farby, które są dość maziste i olejowe, ale dzięki temu niezwykle intensywne. To oznacza, że wydruki wykonane techniką offsetową są wyjątkowo dokładne. Przy dużych nakładach powtarzalnych odbitek jest bezkonkurencyjny cenowo.