czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaDom i OgródJakiego rodzaju schody strychowe warto wybrać?

Jakiego rodzaju schody strychowe warto wybrać?

Strychem nazywamy przestrzeń znajdującą się w górnej części budynku, zwykle bezpośrednio pod dachem. Strych może być w jakiś sposób podzielony, mogą powstać tam ścianki, dzięki którym tworzą się całkiem zgrabne pomieszczenia. Pomieszczenia te mogą pełnić funkcję użytkową, mogą być zaadaptowane do celów mieszkalnych, a mogą pozostać po prostu strychem – miejscem przeznaczonym do przechowywania niepotrzebnych w danej chwili przedmiotów. Schody na strych dobieramy w zależności od tego, jaką funkcję pełni poddasze w budynku i jak często będziemy z tych pomieszczeń korzystać.

Jak dobrać schody na poddasze?

Jeśli mowa o poddaszu użytkowym, które już w projekcie zostało wyszczególnione jako przestrzeń mieszkalna, schody będą wyglądały tak samo, jak w przypadku łączenia parteru z piętrem. Jeśli inwestorzy od początku wiedzą, że na górze powstaną pomieszczenia mieszkalne, mogą wykonać ładne, wygodne i przede wszystkim bezpieczne schody na poddasze. Nie jest istotne, czy będą to schody z żelbetonu, drewna, a może schody oparte na metalowej konstrukcji.

Trochę trudniej dobrać schody w przypadku już istniejących budynków. Budynków, w których mamy poddasze nieużytkowe i dopiero chcemy je zaadoptować do celów mieszkalnych. W takiej sytuacji nierzadko pojawia się problem z brakiem wystarczającej ilości miejsca na schody. Co wtedy? Najlepiej zrezygnować ze schodów żelbetonowych i postawić na schody gotowe, np. wąskie schody młynarskie, schody modułowe albo schody kręcone.

A jakie schody wybrać na strych, który nie będzie służył do celów mieszkalnych? Najlepiej, jeśli będą to schody rozkładane, które da się sprytnie ukryć w suficie. Na tej zasadzie działają klasyczne drewniane schody strychowe, złożone z trzech, albo czterech modułów składanych w harmonijkę. Coraz częściej w otworze sufitowym da się też schować metalowe schody strychowe, choć w tym przypadku dostępne są również modele nożycowe, przytwierdzane nie do stropu, a do ściany znajdującej się pod otworem.

Schody drewniane a metalowe schody strychowe – które wybrać?

Schody drewniane zamykane izolowaną klapą będą lepsze w przypadku domów z nieogrzewanym strychem. Szczelnie zamknięcie otworu sufitowego jest konieczne, jeśli chcemy zapobiec stratom ciepła. Poza tym możliwość ukrycia schodów strychowych w suficie sprawia, że przestrzeń pod nimi może być intensywnie wykorzystywana, a ściany nie są w żaden sposób oszpecone.

Z kolei metalowe schody strychowe to lepsze rozwiązanie w momencie, gdy chcemy intensywniej korzystać ze strychu, np. przechowywać tam przetwory, zapasy spiżarniane albo suszyć pranie. Schody metalowe będą lepszym rozwiązaniem także wówczas, gdy wejście na strych znajduje się w kotłowni albo innym pomieszczeniu, w którym pozostawianie łatwopalnych przedmiotów nie jest wskazane. Schody z metalu są schodami przeciwpożarowymi, odpornymi na działanie ognia i choć mogą nagrzać się do wysokich temperatur, to jednak pozostaną odporne na działanie ognia.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments