Zawód kominiarza bywa traktowany po macoszemu, tymczasem jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Czyste kominy to warunek konieczny, by kotłownia działała prawidłowo, a ryzyko wystąpienia pożaru zostało ograniczone do minimum. Jednak o tym, czy kominiarz może sprawnie i bezpiecznie wykonać swoją pracę, decydują również właściciele i zarządy budynków, którzy odpowiadają za montaż stopni i ław kominiarskich na dachach. Systemy komunikacji dachowej śmiało można podciągnąć pod akcesoria kominiarskie. Ale do tej grupy należy również szereg przedmiotów, jakie kominiarze wykorzystują w swojej codziennej pracy.
Na czym polega praca kominiarzy?
Wiele zależy od tego, jakimi uprawnieniami dysponują. Osoby, które zdobędą tytuł mistrza kominiarstwa i stosowne uprawnienia budowlane, upoważnione są do wykonywania przeglądów kominiarskich. W trakcie przeglądu oceniają stan techniczny przewodów kominiarskich zarówno w dolnej części budynku, najczęściej w kotłowni (w przypadku kominka może to być inne pomieszczenie), jak i w górnej części, zaglądając do komina od góry. Kominiarze niższego stopnia odpowiedzialni są za czyszczenie przewodów kominowych.
Akcesoria kominiarskie na dach budynku
Kominiarz ma prawo odmówić wejścia na dach, jeśli ten nie został właściwie przygotowany. Co należy przez to rozumieć? Przede wszystkim kominiarz powinien mieć zapewnioną możliwość bezpiecznego dotarcia na dach. Najlepiej, jeśli może się tam dostać bezpośrednio ze strychu, korzystając z wyłazu dachowego. Jeśli dach jest stromy, bezpośrednio obok wyłazu lub pod nim, powinny znajdować się stopnie kominiarskie, na których można bezpiecznie postawić stopę. Tego typu akcesoria kominiarskie umieszcza się w równych odległościach na odcinku prowadzącym bezpośrednio do komina. Jeśli komin jest wysoki, dodatkowo stosuje się ławy kominiarskie, a w razie potrzeby, również specjalne drabiny.
Akcesoria kominiarskie do czyszczenia komina
Nieco inną kategorię akcesoriów kominiarskich stanowią przedmioty, jakie kominiarz zabiera ze sobą do miejsca, w którym będzie wykonywał czyszczenie. Powinien mieć ze sobą najróżniejszy sprzęt, nawet jeśli nie będzie go potrzebował. Wszystko zależy od tego, jakie wymiary ma komin i jak mocno jest zanieczyszczony. Niekiedy sadzy jest tak dużo, że trudno się przez nią przebić. Innym razem w kominie znajdują się jeszcze ptasie odchody, słomki czy patyczki, nagromadzone przez ptactwo w okresie wiosenno-letnim.
Akcesoria kominiarskie stanowiące niezbędne wyposażenie kominiarzy stanowią liny kominiarskie, kule kominiarskie, różnego rodzaju groty i bolce do przebijania, przepychacze, wałki, łyżki, skrobaki i szczotki. Może zdarzyć się też tak, że narzędzia do pracy ręcznej nie wystarczą i konieczne będzie zastosowanie innych środków, np. akcesoriów dymnych i materiałów szamotowych.
Kolejną grupę akcesoriów kominiarskich stanowią znane wszystkim elementy ubioru. Charakterystyczny kapelusz, czarne spodnie i kurtki, dobrej jakości obuwie, pasy kominiarskie i czarne torby narzędziowe, to akcesoria, jakimi powinien dysponować każdy kominiarz.