sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaDom i OgródCo to jest złącze odgromowe?

Co to jest złącze odgromowe?

Przeglądając artykuły dotyczące piorunochronów, niejednokrotnie możemy natknąć się na termin złącze odgromowe. Podczas montażu instalacji odgromowej wykorzystuje się wiele takich złączy. Ale czym właściwie jest ten produkt i w jaki sposób wpływa na działanie instalacji piorunochronnej?

Elementy instalacji odgromowej

System odgromowy składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie energii pioruna do gruntu i rozproszenie jej w taki sposób, by nie wyrządziła żadnych szkód. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ uderzenie pioruna w budynek pozbawiony piorunochronu mogłoby skutkować powstaniem uszkodzeń mechanicznych, spaleniem instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń, a w niektórych przypadkach porażeniem osób przebywających w budynku oraz wybuchem pożaru. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tak groźnych skutków wyładowań atmosferycznych, należy wyposażyć dom w specjalną instalację. Ogólnie rzecz ujmując instalacja odgromowa składa się ze zwodów, przewodów odprowadzających i uziomów. Do tego dochodzą przewody uziemiające, złącze odgromowe i szereg elementów montażowych.

Zwody i przewody odgromowe

Górną część instalacji odgromowej stanowią zwody, których zadaniem jest bezpośrednie przyjęcie prądów piorunowych w chwili uderzenia. Tego typu akcesoria dachowe można kupić (wówczas mówimy o zwodach sztucznych), bądź wykorzystać do tego celu elementy metalowe już znajdujące się na dachu, takie jak maszty anten czy wywietrzniki. Zwody przyjmują energię wyładowania atmosferycznego i przekazują ją dalej, do przewodów odgromowych. Przewody odprowadzające, jak sama nazwa wskazuje, odprowadzają energię od zwodów do uziomów, czyli łączą te dwa elementy. Do łączenia przewodów odgromowych wykorzystuje się złącze odgromowe.

Złącza mogą przyjmować różny kształt, ale najczęściej wykorzystuje się złącza przelotowe pojedyncze, które służą do łączenia przewodów odgromowych w postaci drutów o określonej średnicy. Przewody odprowadzające montuje się na zewnętrznej elewacji budynku (minimum 2 cm od ściany), rzadziej pod tynkiem. Montaż pod tynkiem nie jest możliwe w przypadku budynków drewnianych bądź takich, do których budowy i wykończenia wykorzystano inne materiały łatwopalne.

Łączenie przewodów odprowadzających z uziomami

Uziomy to metalowe elementy umieszczone w ziemi. To do nich trafia cała energia z wyładowania atmosferycznego, po czym rozprasza się w gruncie. Uziomy dzielimy na naturalne i sztuczne. Do najczęściej stosowanych uziomów sztucznych zaliczamy metalowe pręty, które pionowo wbija się w ziemię oraz ocynkowane taśmy stalowe i płaskowniki, które układa się w gruncie poziomo. W przypadku łączenia przewodów i bednarki zwykle stosuje się złącze odgromowe krzyżowe. Taki złącze umożliwia precyzyjne łączenie poszczególnych elementów instalacji odgromowej i zapewnia bezproblemowy przepływ energii wyładowania atmosferycznego do ziemi. Takie złącza wykonuje się zazwyczaj z wytłoczonych elementów metalowych ocynkowanych galwanicznie lub miedzianych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments