poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaDom i OgródDachowe akcesoria kominiarskie

Dachowe akcesoria kominiarskie

Akcesoria kominiarskie można podzielić na kilka kategorii. Do najważniejszych należy zaliczyć tę, dotyczącą sprzętu kominiarskiego, jakim powinien posługiwać się profesjonalny kominiarz, a także tę, która nawiązuje do akcesoriów dachowych, zapewniających łatwy i bezpieczny dostęp do komina.

Jakimi akcesoriami posługują się kominiarze?

Kominiarz, który został wezwany w celu wykonania usługi czyszczenia komina, nie może oczekiwać, że niezbędny sprzęt otrzyma od właścicieli budynku. Przeciwnie – dobry fachowiec dysponuje nie tylko niezbędnym sprzętem, ale i szeregiem akcesoriów dodatkowych, dzięki którym będzie w stanie wyczyścić kominy o niestandardowej budowie czy z wyjątkowo dużą ilością zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że w kominach gromadzą się nie tylko sadze, ale również wszystko to, co dostaje się do nich od góry, a więc liście, ptasie pióra i odchody, źdźbła traw itd. Aby sprostać zadaniu i porządnie wyczyścić przewody kominowe, kominiarze korzystają z akcesoriów kominiarskich, takich jak liny, przepychacze, szczotki, a także kule kominiarskie (gumowe, żeliwne, aluminiowe). Najwyższej klasy sprzęt dla kominiarzy można nabyć w dobrych sklepach z artykułami dachowymi i kominiarskimi. Dobrej jakości akcesoria kominiarskie są wytrzymałe i przede wszystkim skuteczne w walce z zanieczyszczeniami w kominach.

Akcesoria kominiarskie na dachach budynków

Akcesoriami kominiarskimi nazywamy także pewne elementy umieszczone na dachach budynków. Są to zwłaszcza stopnie kominiarskie i ławy kominiarskie. Takie akcesoria kominiarskie zapewniają sprawną i przede wszystkim bezpieczną komunikację dachową. Dzięki nimi odcinek od wyłazu dachowego do komina można pokonać w możliwe krótkim czasie i bez większych obaw o własne bezpieczeństwo. Oczywiście wykonywanie jakichkolwiek robót na wysokościach zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, dlatego w każdym przypadku zachować najwyższą ostrożność, niemniej stopnie i ławy kominiarskie zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa kominiarzy. Pomocne są także w sytuacjach, gdy na dach budynku musimy dostać się, by ocenić skutki groźnej nawałnicy, usunąć mech i osad na połaci czy zamontować nową antenę.

Stopnie i ławy kominiarskie

Stopnie kominiarskie to metalowe elementy, które montuje się na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina. Czasem możemy je spotkać w innych miejscach dachu, ale ich podstawowym zadaniem jest usprawnienie pracy kominiarzy. Pamiętajmy, że w nowoczesnych budynkach kominy nie zawsze znajdują się na szycie dachu – niekiedy dojście do nich wymaga sporego wysiłku i dużej sprawności fizycznej. Problem zdecydowanie rozwiązuje montaż stopni kominiarskich. Tego typu akcesoria kominiarskie montuje się w równych odległościach, odpowiadających przeciętnej długości kroku dorosłej osoby. Montaż możliwy jest na rozmaitych pokryciach dachowych.

Jeśli chodzi o ławy kominiarskie, te akcesoria dachowe montuje się obok komina. Dzięki nim kominiarz może oprzeć stopy na równej powierzchni, bez obaw, że stopa nagle ześlizgnie mu się z dachówki czy śliskiej blachy. Poza tym ławy kominiarskie zdecydowanie ułatwiają dostęp do wysokich kominów. Tam, gdzie to konieczne, łączy się je z drabiną kominiarską.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments