poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaDom i OgródZ jakich materiałów wykonać schody zewnętrzne?

Z jakich materiałów wykonać schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów. Wiele zależy tutaj od przeznaczenia schodów oraz ich wielości, zarówno jeśli chodzi o wysokość, jak i szerokość. Istotny jest także wygląd elewacji, balustrad balkonowych i tarasów.

Schody zewnętrzne wejściowe

Schody prowadzące do wejścia głównego najczęściej wykonane są z żelbetonu i pokryte płytką tarasową, obłożone płytami z kamienia naturalnego albo też kostką brukową (w tym przypadku należy dobrze obliczyć pożądaną wysokość stopni). Zwykle są to schody stosunkowo niskie, zaledwie kilkustopniowe, ale dość szerokie. Niekiedy łączy się je z utworzonym przed domem tarasem lub otwartym gankiem, choć coraz częściej praktykuje się rozwiązanie, gdy taras znajduje się w tylnej części budynku, z dala od wścibskich oczu przechodniów.

Schody wejściowe muszą być trwałe i wygodne, odpowiednie do częstego użytkowania i umożliwiające wnoszenie do domu różnorodnych przedmiotów, a w tym pokaźnych mebli i sprzętu elektronicznego. Schody przed wejściem głównym stanowią wizytówkę domu, dlatego muszą być spójne z charakterem budynku. A co w przypadku schodów usytuowanych w ogrodzie?

Schody zewnętrzne w ogrodzie

Schody z tyłu budynku mogą pełnić różne funkcje. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdy umożliwiają bezpośrednie zejście z balkonu do ogrodu, bez konieczności kierowania się do wyjścia głównego. Schody mogą też łączyć górny balkon z dolnym tarasem albo umożliwić zejście z wysokiego tarasu na ścieżkę ogrodową. Schody na zewnątrz montuje się także w przypadku strychów, do których nie prowadzą żadne wejścia wewnętrzne. Takie rozwiązania spotykamy zwłaszcza w budynkach starszego typu, gdzie wejście na strych usytuowane jest w górnej części szczytu.

Najlepsze materiały na schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz różnorakie uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, bardzo niskie i skrajnie wysokie temperatury. Idealnie, jeśli ich wygląd nie zmienia się pod wpływem promieni słonecznych. Ponadto schody zewnętrzne powinny charakteryzować się podwyższoną odpornością na ścieranie i zadrapania, zwłaszcza jeśli zdarza nam się pozostawiać w ogrodzie zwierzęta. Bardzo ważna jest również antykorozyjność materiałów użytych do wykonania schodów.

Metalowe schody zewnętrzne

Najlepszym materiałem na schody zewnętrzne do ogrodu jest metal ocynkowany ogniowo. Natomiast stopnie schodów zewnętrznych bardzo często wykonuje się z metalowej kraty albo specjalnego tworzywa sztucznego. Stopnie z tworzywa wyglądają efektowniej, tym bardziej, że dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych, poza tym spotykamy je nie tylko w schodach prostych, ale również w przypadku efektownych schodów kręconych. Co ciekawe, niektóre schody kręcone zewnętrzne, świetnie sprawdzają się w przypadku zastosowań wewnętrznych.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments