poniedziałek, 20 maja, 2024

Rodzaje balkonów

Rodzaje balkonów, czyli z filiżanką kawy na świeżym powietrzu

Balkony to taki element architektoniczny, który stanowi integralną część budynku. Ze względu na sposób konstrukcji, mówi się, że występują trzy rodzaje balkonów.

Rodzaje balkonów– balkony wspornikowe

Balkony wspornikowe to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj balkonów. Utwierdzane są na poziomie stropów kondygnacji albo na ścianach nośnych w sposób gwarantujący odpowiednie zakotwiczenie płyty balkonowej. Balkony takie wychodzą ze ścian samego budynku, nie będąc niczym podparte. W przypadku murowanych domów, balkony mają z reguły konstrukcję żelbetową, czyli połączenie zbrojenia balkonu i stropu, na bazie zacementowanych drutów. Żelbeton to takie podłoże, na którym układana jest posadzka. Grubość płyty powinna wówczas wynosić najmniej 8 cm, zaś na niej dokonuje się mocowań słupków balustrady balkonu. W przypadku domów drewnianych konstruuje się balkony z drewna, oparte na zdecydowanie przedłużonych belkach stropowych. Przy takiej konstrukcji największe naprężenia występują przy ścianie budynku. Brak konieczności dodatkowych słupów daje pewną swobodę konstrukcyjną. Rodzaje balkonów to decyzja podejmowana najczęściej na etapie budowy budynku- nie inaczej jest w przypadku balkonów wspornikowych. O tym typie balkonów mówi się często w kategorii mostka termicznego, czyli miejsca, przez które ucieka spora ilość ciepła. Dlatego też warto zadbać o ocieplenie płyty balkonowej i zastosowanie specjalnych łączników termoizolacyjnych.

Rodzaje balkonów – balkony podwieszane

Balkony powieszane to rodzaj balkonów mocowany do ścian konstrukcyjnych, z wykorzystaniem cięgien stalowych albo konstrukcji stalowych. Podpierane są one z zastrzałami oraz belkami od spodu balkonowej płyty. Balkony takie są nieduże, lekkie i najczęściej wykonane ze stali lub drewna. Ich cechą jest jednak to, że znacznie obciążają ściany budynku. Ich wykonania można się podjąć zarówno na etapie budowy, jak i modernizacji budynków. Gotową konstrukcję balkonu zawiesza się szybko, ponieważ montaż powinien zająć nie więcej niż kilkanaście godzin.

Rodzaje balkonów – balkony podparte

Balkony podparte opierają się na dostawianej konstrukcji, posadowionej na odrębnym fundamencie. Do podparcia balkonu wykorzystuje się słupy żelbetonowe, stalowe lub drewniane, albo też pełne ściany poprzeczne. Rodzaje balkonów determinuje konstrukcja budynku i dostępność miejsca. Balkony podparte cechują się statecznością i odpornością na działanie wiatru. Warto dodać, że odmianą balkonów podpartych stanowią balkony cofnięte od frontu ściany, oparte na istniejących ścianach budynku.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments