czwartek, 18 kwietnia, 2024

Dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Niemal każdy z nas zna ten scenariusz: lata spędzone w wynajętym mieszkaniu i rodząca się coraz większa wątpliwość o sens takiego rozwiązania. Z czasem większość zdecyduje się na własne lokum, wówczas jednak pojawia się pytanie- co wybrać: dom czy mieszkanie?

Dla niektórych wybór będzie oczywisty, dla innych natomiast będzie to nie lada wyzwanie, aby zdecydować, w jakich warunkach lokalowych ma żyć przez resztę życia. Zakup nieruchomości (lub jej budowa- w przypadku domu) jest bowiem często decyzją na wiele lat, a nierzadko do końca życia. Wiele osób zmuszonych jest zaciągnąć na ten cel wieloletni kredyt. Wszystko to sprawia, że dylemat – dom czy mieszkanie, nabiera szczególnego znaczenia. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i stylu życia.

Dla amatorów sztuki i rozrywki, rozsądniejszym rozwiązaniem byłby wybór mieszkania. Te bowiem położone są zazwyczaj na wielkomiejskich osiedlach, w niedalekim sąsiedztwie z filharmonią, kinem, teatrem, klubami tanecznymi lub innymi ośrodkami kulturalno-rozrywkowymi. Domek za miastem oczywiście nie wyklucza możliwości zainteresowania kulturą i sztuką, jednak dostępność do tych dóbr jest znacznie ograniczony i utrudniony. Wybór domu wiąże się z koniecznością dbania o ogródek, trawnik, przeprowadzania wielu drobnych napraw. W przypadku mieszkania takimi sprawami zajmuje się zarządca budynku.

Jak zdecydować między domem i mieszkaniem?

Wybór – dom czy mieszkanie? dla wielu zostanie podyktowany bliskością sąsiedztwa, z którym należy się liczyć w przypadku mieszkań. Wprawdzie minęły już czasy, gdy ściany dzielące mieszkania przypominały swoją dźwiękoszczelnością kartkę papieru. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku, gdy naszym sąsiadem jest muzyk albo amator zwierząt, czy tez rodzina wielodzietna, trzeba liczyć się z regularnym hałasem i nie przestrzegania ciszy nocnej. Kwestia – dom czy mieszkanie? rozwiewana jest niekiedy podczas kalkulacji kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości. W przypadku mieszkania opłaty te są bardziej przewidywalne, nawet wszelkie remonty pokrywane są z funduszu remontowego. W domu natomiast każda usterka pokrywana jest z kieszeni właściciela, a niekiedy nie są to małe koszty. Mieszkanie nie wymaga troski o odprowadzanie ścieków, wywóz odpadów, z kolei właściciele domów są odpowiedzialni za samodzielne dopilnowanie tych spraw. Dotyczy to także opodatkowania i, ewentualnie, ubezpieczenia. Jak więc widać, wybór nie należy do łatwych. Warto przekalkulować i przedyskutować wszystkie za i przeciw, niż żałować potem swojej, bądź co bądź, życiowej decyzji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments