wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnologieSystemy zrobotyzowane – zastosowanie

Systemy zrobotyzowane – zastosowanie

Jak się okazuje nowoczesny przemysł zyskuje na szansach rozwojowych dzięki prężnie rozwijającej się robotyce. Wraz z upływem czasu coraz więcej przedsiębiorstw, firm działających w przemyśle zauważa szanse na dynamiczny rozwój dzięki zastosowaniu robotyzacji w wybranych procesach.

 

Cały czas trwa pozytywny i napędzający kreatywność wyścig wśród producentów, których domeną są systemy zrobotyzowane. Prześcigają się oni w udoskonalaniu swoich robotów oraz zakresu ich możliwości, co w rezultacie korzystnie przekłada się na cały rozwój danego sektora przemysłu.

 

Pełniejsze zrozumienie robotyzacji będzie możliwe jeśli dostrzeże się, że systemy zrobotyzowane stosowane są w wielu branżach, które coraz chętniej zauważają zalety wynikające z zastosowania robotyki.

 

Systemy zrobotyzowane – w jakich sektorach funkcjonują?

#1 Pakowanie i paletyzacja

Roboty świetnie sprawdzają się w roli zautomatyzowanych „magazynierów”. Ich zadaniem będzie efektywne i sprawne rozpakowywanie – zarówno zbiorcze, jak i jednostkowe. Systemy zrobotyzowane będą więc doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy trzeba będzie rozpakować ciężkie produkty, ale także te delikatne. Robot z wbudowanymi odpowiednimi czujnikami minimalizuje ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych.

Równie dobrze roboty sprawdzą się w zadaniach związanych z paletyzacją, którą cechuje powtarzalność wykonywania czynności. Roboty perfekcyjnie wykonują stosunkowo monotonną pracę związaną z układaniem produktów, a przy okazji są gwarancją wysokiej precyzji wykonania prac, co przekłada się na bezpieczeństwo.

#2 Zautomatyzowane malowanie

Malowanie to kolejna dziedzina, w której doskonale sprawdzą się systemy zrobotyzowane. Największą zaletą wykorzystania robota w celu malowania lub nanoszenia jest jego równomierność nanoszenia kolejnych warstw farby. W prostej linii przekłada się to na uzyskiwanie najwyższej precyzji oraz wydajności. Roboty mogą z powodzeniem nanosić farbę czy lakier na różne powierzchnie, a także różnego rodzaju i kształtu elementy. Efektywność pracy systemu zrobotyzowanego sprowadza się także do oszczędności materiału – farby, lakieru czy np. kleju.

#3 Zautomatyzowane maszyny i ich obsługa przez roboty

Robot może z powodzeniem optymalizować pracę, którą wykonują maszyny zautomatyzowane. Co to oznacza? Oznacza to, że robot może dostarczać materiał, surowiec do maszyny, a następnie odbierać gotowy już produkt, podzespół czy innego rodzaju część po wykonanej już obróbce. W taki sposób przedsiębiorstwo znacznie zwiększa wydajność pracy poprzez np. wyeliminowanie przestojów, wzrost tempa czy też zminimalizowanie potencjalnych strat. Systemy zrobotyzowane pozwalają więc w pełni wykorzystać potencjał parku maszynowego, ale również odciążyć pracowników, którzy są odpowiedzialni za poprawną pracę linii produkcyjnej.

Warto też wspomnieć o tym, że systemy zrobotyzowane, które składają się z robota mogą być wyposażone w skaner zrobotyzowany, co ma szczególne zastosowanie w firmach produkcyjnych. Zintegrowany z ramieniem robota skaner umożliwia automatyczne skanowanie na liniach produkcyjnych. To sprawia, że operator maszyny nie jest tak zaangażowany w jej pracę, a to przekłada się na redukcję kosztów produkcji.

Systemy zrobotyzowane są więc przyszłością dla wielu sektorów przemysłu. To dzięki nim uda się wprowadzić gospodarkę na wyższy poziom, ale także zwiększyć bezpieczeństwo, efektywność czy tempo pracy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments