czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaTechnologieSkanowanie 3D pomieszczeń

Skanowanie 3D pomieszczeń

Skanowanie 3D to proces, który umożliwia dokładne wymiarowanie najróżniejszych obiektów, począwszy od części maszyn i urządzeń, poprzez eksponaty muzealne, skończywszy na budynkach. Jeśli chodzi o to ostatnie, czyli skanowanie obiektów budowlanych, możliwe jest zbieranie informacji o wymiarach zewnętrznych, jak i skanowanie wewnątrz budynków. Skanowanie 3D pomieszczeń może być wykonywane w różnym celu. Z takiej możliwości coraz chętniej korzystają firmy zajmujące się aranżacją wnętrz, wykonywaniem mebli pod wymiar czy budową schodów z drewna.

Skanowanie 3D pomieszczeń mieszkalnych

Nowoczesne skanery 3D wykorzystywane są w trakcie przeprowadzania inwentaryzacji budowlanej, pozwalają na porównanie informacji zawartych w projekcie ze stanem rzeczywistym po zakończeniu prac budowlanych. Ale skanowanie 3D pomieszczeń znacznie częściej ma miejsce wówczas, gdy dopiero planujemy remont czy rozbudowę i chcemy wykonać bardzo dokładny projekt. Wymiarowanie pomieszczeń przy użyciu skanera jest znacznie dokładniejsze aniżeli pobieranie wymiarów z użyciem tradycyjnych metod. Poza tym skanowanie 3D pozwala na utworzenie trójwymiarowego modelu i zobrazowanie wyglądu pomieszczenia. Same rysunki to często za mało, by inwestor mógł ocenić, czy efekty remontu będą zadowalające. Natomiast model trójwymiarowy znacznie lepiej obrazuje zmiany, poza tym pozwala na dokładne dopasowanie wszelkich elementów, poczynając od drzwi czy schodów, skończywszy na meblach.

Komputerowe wytwarzanie schodów drewnianych

W temacie skanowanie 3D pomieszczeń nieco więcej miejsca należy poświęcić schodom drewnianym wykonywanym na wymiar. Producenci schodów drewnianych, drewnianych podłóg czy mebli, coraz chętniej wykorzystują nowoczesne technologie, dzięki którym mogą wytwarzać produkty idealnie dopasowane do potrzeb klientów i doskonale pasujące do danego pomieszczenia. Skanując pomieszczenie, poznają jego dokładne wymiary, dzięki czemu mogą stworzyć projekt komputerowy schodów drewnianych, a wizualizację przedstawić klientowi. Montaż idealnie dopasowanych schodów przebiegnie bezproblemowo, a efekt końcowy zadowoli zarówno inwestora, jak i wykonawcę.

Warto również dodać, że skanowanie 3D pomieszczeń sprawdza się nie tylko w przypadku schodów w całości wykonanych z drewna, ale również wówczas, gdy chodzi o obudowanie drewnem betonowej struktury. Na podstawie skanu skorupy betonowej możliwe jest wytwarzanie schodów drewnianych na maszynie sterowanej numerycznie.

Skanowanie 3D pomieszczeń – wirtualne wycieczki

Skanery 3D wykorzystywane są w rozmaitych gałęziach przemysłu. Powyżej pokrótce omówiliśmy skanowanie 3D pomieszczeń dla branży budowlanej, ale nowoczesne urządzenia skanujące wykorzystywane są również po to, by zobrazować wygląd wnętrz tym, którzy nie mogą odwiedzić danego miejsca osobiście. Wirtualne spacery po sklepach, hotelach czy muzeach to jeszcze nie wszystko. Skanowanie 3D pomieszczeń może odbywać się nawet w wyjątkowo trudnych warunkach, czyli również w ciemnych podziemiach, bunkrach, kopalniach czy jaskiniach.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments