czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBez kategoriiMetropolia Warszawa

Metropolia Warszawa

Warszawska Metropolia

O powiększeniu stolicy mówiło się już od dawna. Metropolia Warszawa nie jest więc hasłem wymyślonym ad hock. Okolica miasta stała się miejscem, gdzie Warszawiacy zaczęli się niemal masowo wyprowadzać, budować własne domy i osiedla, w ucieczce od wielkomiejskiego szumu i pędu.
Obecna partia rządząca bardzo mocno premiuje tę pomysł, stąd pojawia się interpretacja, że w ten sposób planuje zyskać wyborców. Tymczasem okazuje się, że wytłumaczenie takie jest dość mocno nadwyrężane. Rada Miasta Warszawy, jako rada dla jednego, tak wielkiego powiatu, składałaby się  50 radnych. Przy czym każdy podwarszawski samorząd gminny wybrałby jednego przedstawiciela. Takich gmin byłoby ponad 30 i byłyby one w stanie stworzyć wspólnotę samorządową. Jednak analizy pokazują, że zaledwie kilku przedstawicieli gmin reprezentuje partię rządzącą albo opozycyjną- większość z nich pochodzi z komitetów samorządowych.

Metropolia Warszawa czyli kilka ciekawostek o naszej stolic:

Metropolia Warszawa była już planowana pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Powstało nawet wówczas stowarzyszenie Metropolia Warszawska. W przedsięwzięcie było zaangażowanych wielu samorządowców, opracowywano projekt ustawy. Analizowano kwestię rozwiązań ponadlokalnej komunikacji, rozbudowanej infrastruktury, wzmożonego transportu. Jednakże istniało coś, co zdecydowanie odróżniało aktualną akcję od ówczesnej- wtedy była to inicjatywa oddolna. Z taką propozycją wyszły samorządy, które w dobrowolny sposób zechciały powołać związek wraz z zarządem oraz innowacyjnymi zasadami współfinansowania. Tymczasem dziś proponuje się, aby metropolia Warszawa powstała po likwidacji i utworzeniu nowego podmiotu.

Prezydent stołecznego miasta Warszawy stałby się „przewodniczącym” owej metropolii, a formalnie starostą. Powstałby wówczas ogromny powiat warszawski o liczbie ludności 3,5 miliona. Starosta zyskałby szereg uprawnień, dającym mu zakres przewidziany wcześniej dla drugiego stopnia administracji samorządowej.

Obrońcy projektu tłumaczą, że nie zapomniano o zasadzie równości, wprowadzono bowiem dla rady miasta kryterium podwójnej większości, na kształt prawa unii europejskiej. Polega to na tym, że uchwały mają zapadać przy zachowaniu większości głosów, jednak pod warunkiem, że ci głosujący są przedstawicielami większości mieszkańców, czyli całej metropolii. Wystarczy jednak 26 radnych, którzy reprezentować będą pół miliona mieszkańców (to jest jedną piątą populacji metropolii), aby zablokować wszelkie uchwały. Projekt „metropolia Warszawa” wymaga zatem jeszcze konsultacji i poszerzonych analiz, choć coraz częściej mówi się także o przeprowadzeniu referendum.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments