sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiCo to jest biżuteria złocona?

Co to jest biżuteria złocona?

W publikacjach poświęconych biżuterii złotej i srebrnej niejednokrotnie możemy znaleźć informacje dotyczące typów urody i doboru biżuterii ze względu na odcień cery, kolor oczu i włosów. Oczywiście to, że ktoś najlepiej wygląda w biżuterii srebrnej wcale nie znaczy, że nie może nosić złotej. Tyle tylko, że złote wyroby, choć bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym, są też niestety bardzo drogie. Dlatego też wiele osób kupuje biżuterię w złotym odcieniu, ale niekoniecznie w całości wykonaną ze złota, a jedynie złoconą.

Biżuteria złota a pozłacana

Przeglądając ofertę sklepów internetowych z biżuterią i koncentrując się wyłącznie na zdjęciach (bez czytania opisów), nie jesteśmy w stanie określić, które przedmioty zostały wykonane ze złota, a które jedynie pozłocone. Dużo łatwiej jest rozpoznać złotą biżuterię w sklepie stacjonarnym, bo zazwyczaj jej kolor delikatnie różni się od barwy biżuterii złotej – ma ciemniejszy, nieco bardziej żółtawy odcień.

Biżuteria pozłacana może prezentować się równie efektownie jak złota, a jest przy tym znacznie tańsza od złotych wyrobów. Wykonuje się ją ze srebra lub stali szlachetnej, czyli trwałych materiałów, powszechnie używanych do produkcji biżuterii. O ile jednak złocone wyroby zachowają pierwotny kształt, przy intensywnym użytkowaniu może zdarzyć się tak, że stopniowo zacznie tracić złoty odcień.

Ci, którzy nie potrafią odróżnić biżuterii złotej od pozłacanej, a zależy im na zakupie złotych wyrobów, nie powinni korzystać z oferty handlowców sprzedających biżuterię na targowiskach. Złota biżuteria zawsze powinna być kupowana w salonie jubilerskim bądź sklepie oferującym markową biżuterię od różnych producentów.

Jak powstaje biżuteria złocona?

Złocenie biżuterii to technika pozwalająca na pokrycie wyrobów jubilerskich ze srebra lub stali szlachetnej cienką warstwą złota. Złotem można pokryć cały przedmiot bądź jego wybraną część. Złota powłoka zwykle ma grubość 0,5 do 2,5 µm i wykonywana jest ze złota osiemnasto- lub dwudziestoczterokaratowego. Złotem pokrywa się nie tylko wyroby biżuteryjne, ale również ramy obrazów, elementy stanowiące wyposażenie kościoła (np. lichtarze, kielichy), a także przedmioty codziennego użytku, takie jak breloki czy spinki do mankietów.

Metody nakładania złotej warstwy

Pozłacanie może być wykonywane kilkoma metodami. Najpopularniejszą z nich jest pozłacanie płatkowe, polegające na nakładaniu cienkich płatków złota na powierzchnię wykonaną z innego materiału. Tę metodę wykorzystuje się najczęściej w odniesieniu do przedmiotów liturgicznych. Natomiast jeśli chodzi o jubilerstwo, dobrze sprawdza się złocenie ogniowe, choć powoli zostaje zastępowane platerowaniem oraz złoceniem PVD. Dzieje się tak, ponieważ złocenie ogniowe uznaje się za szkodliwe dla zdrowia. Metoda ta polega na tym, że przedmiot przeznaczony do pozłocenia pokrywa się amalgamatem złota, a następnie ogrzewa. Rtęć ulega odparowaniu, a na przedmiocie pozostaje warstewka czystego złota. Podczas wykonywania takiego zabiegu istnieje ryzyko wybuchu pary rtęci, dlatego nakładając warstwę złota należy zachować szczególną ostrożność.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Musisz wpisać komentarz!
Wpisz swoją nazwę

- Advertisment -
Google search engine

Popularne

Recent Comments